0216 573 66 13

Günümüzdeki inşaatların yapı malzemelerinde eksilmeler olduğu için bina duvarları iç sesin dışarıya çıkmasını ve dış sesin de içeriye girmesini kolaylaştırmıştır ve bu durum insanların sakin bir ortamda vakit geçiremediği için rahatsız olmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda ise bu gibi durumları önlemek adına ses yalıtımları ortaya çıkmıştır. Ses yalıtımı uygulandığı mekandaki olası iç ve dış seslerin geçişinin, çeşitli yalıtım malzemelerinin sesleri yutması sayesinde engellendiği ve izole edildiği uygulamalardır. Bu uygulamalardan bir tanesi de akustik ses yalıtımıdır.

Genel olarak ses yalıtımlarının amacı sesleri yutarak izole etmektir fakat akustik ses yalıtımının burada devreye giren farklı amaçları da bulunmaktadır. Akustik ses yalıtımı uygulamasında, seslerin izole edilmesinden çok mekanda oluşan yankı ile eko problemlerinin çözülmesi ve ortam akustiğinin düzenlenmesi amaçları bulunmaktadır. Yankı; seslerin mekanda birbirine ya da bir noktaya çarparak geri dönmesiyle oluşan seslerdir. Akustik ses yalıtımları duvar, tavan ve zemin olarak üç şekilde uygulanabilmektedir.

Akustik ses yalıtımlarının malzemeleri çok amaçlı ve farklı seçeneklerde üretilmektedir. Akustik süngerler, kumaş kaplı paneller, kauçuk tabanlı halılar akustik ses yalıtım malzemeleri listesinin başında gelmektedirler. Akustik ses yalıtımlarının yine malzemelerinde farklı alternatifler bulunmaktadır. Farklı renk ve desenlerde yalıtım malzemeleri mevcuttur. Ses yalıtımı, uygulanacağı mekanın keşfi yapıldıktan sonra uzman kadrolar tarafından birinci sınıf kalitede malzemelerle uygulanmalıdır. Akustik ses yalıtımlarının fiyatlandırması tamamen yalıtımın uygulanacağı alana, yalıtımda kullanılan malzemelere göre değişkenlik göstermektedir.

Uygulandığı mekanda ses akışını ve akustiği düzenleyen, yankı ve eko problemlerine çözüm getiren akustik ses yalıtımları yaygın olarak akustik düzenin sağlanması ve seslerin mekanın her yerine eşit dağılması gereken, geniş alana sahip olduğu için yaygın olarak yankı problemi yaratan; konferans salonları, tiyatro salonları, müzik odaları, kayıt ve reji odaları, hastane odaları gibi yerlere uygulanmaktadır.

Blog Son 8 Makale