0216 573 66 13

B 20/6 Tipi Pvc Su Tutucu Bant

B 20/6 Tipi Pvc Su Tutucu Bant

  • Stok Kodu 660
  • Lütfen Stok Sorun.
  • Bu Ürünü En Az 0 Adet Ve Üzeri Alabilirsiniz
  • Bu ürün 2641 Kez incelendi

 

 Kullanılacağı yere göre özel renkli, istenen teknik özelliklere uygun, kauçuk esaslı, özel boylarda PVC Su tutucu bant üretimi fabrikamızda yapılmaktadır.

     Beton ve Betonarme yapıların bazı noktalarında derz bırakılması zorunludur. Betonarme yapı elemanlarında genleşme ve çökmeden dolayı yapıda doğabilecek hasarların önlenmesi amacıyla bazı kısımlarda bırakılan derzler genleşme derzi olarak tanımlanmaktadır. Yapıda kullanılan çimento prizini tamamladığında, hacimde meydana gelen azalma sebebiyle meydana gelebilecek deformasyonun yapıya zarar vermesini önlemek amacıyla genleşme derzi bırakılması gerekmektedir. 

     Bilindiği gibi yapılardaki genleşme sünme hareketleri ihmal edilmeyecek kadar büyük ve devamlı tekrarlanan hareketlerdir. Diğer bir yandan, beton dökümünün bir süre için durdurulduğu, sonra yeniden başlatıldığı yerde bırakılan ve basınç gerilmelerinin doğrultusunda dik olarak düzenlenen derzler inşaat derzi olarak tarif edilmektedir. Termik genleşmeler veya zemin hareketleri sebebiyle yapıda düzenlenmiş olan derzler daralma gösterir. Bu çeşit derzler daralma derzi olarak tarif edilir.

     Kullanım Alanları; 

 

 

Barajlar Hidro Elektrik ve Termik Santralleri
Göletler Köprüler
Sulama Kanalları Arıtma Tesisleri
Su Depoları Metro İnşaatları
Su Tasfiye Tesisleri Viyadükler
Yüzme Havuzları İstinat Duvarları
Rıhtımlar Zemine Oturan Döşemeler ve Temeller
İsale Tünelleri Endüstriyel Yapılar

 

 
     Tip Seçimi;


      Beton işlerinde kullanılan PVC plastik bant tipinin seçiminde, derzde su yalıtımı mı yoksa hareket transferlerine engel olmak mı, yoksa her iki özelliğin de ağırlıklı olduğu bir uygulamanın mı gerçekleştirileceğinin belirlenmesi gerekir. Öyle ki: yapının zemindeki basınçlı suya karşı korunması gerekiyorsa, derzlerde kullanılacak PVC su tutucu bantlar, derzlerden içeriye su sızmasını önleyecek şekilde betonun su ile temas eden yüzeylerinde kullanılmalıdır. Eğer basınçlı zemin suyu söz konusudeğilse ve derzde dinamik hareketlerin transferine engel olunmak istenirse bu takdirde beton kesintinin merkezinde kullanılan merkezi tip PVC su tutucu bantlar kullanılabilir. Eğer yapı deprem kuşağı üzerindeyse veya taşman olayının yoğun olarak beklendiği yerlerde yapılmakta ise bu takdirde, meydana gelebilecek aşırı germeleri absorbe edecek ve çaprazlama yönlerdeki gerilmelere dayanıklı bant tipi seçilmelidir.

     Genleşme derzlerindeki, bir takım parametrelere bağlı olarak 18 mm ile 50 mm arasında derz aralığı düzenlemesi söz konusu olmalıdır. Derzin görünür yüzeyinde veya PVC su tutucu bant bulunmayan yüzeyinde, derz içindeki malzemelerin ve derzin korunması açısından kapama profili olarak isimlendirilen özel amaçlı bantların kullanılması gerekmektedir. Bu tip bantların beton dökümü sırasında kullanılan tipleri olduğu gibi beton dökümünden ve prizin tamamlanmasından sonra dışarıdan monte edilen tipleri de bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 


Sıvıya karşı dayanıklı olan su tutucu bantlar, yüksek teknolojik malzemeler kullanılarak, günlerce süren bir çabanın sonucunda meydana getirilmektedir. Sıvıya dayanıklı malzemeler içerisinde en yüksek performansla sıvıyı yutma özelliğine sahip olan su tutucu bantlar talepler/istekler hedef alınarak üretilmektedir.  Müşterilerin şikâyet ve önerileri dikkate alınarak üretilmekte olan su tutucu bantların dayanıklılığı çok fazladır.

20/6 Tipi Pvc Su Tutucu Bant Kullanım Alanları 

Sıcağa ve doğrudan gelebilecek her türlü darbeye karşı dayanıklı olup, uzun yıllar kullanıma uygun olarak tasarımı gerçekleştirilmiştir. İnsanların kafalarında oluşan bir sürü soru işaretlerinden biridir acaba nemden ötürü su tutucu bantlar etkinliğini kaybedip işlevini yitirir mi?

Hayır tabi ki de su tutucu bantlar nemden etkilenmez ve tüm alanlar için aynı koşullar gözetilerek tasarımı gerçekleştirilmiştir. Su tutucu bantlar mekân içerisinde meydana gelmekte olan sıvıyı/sesi vb kirlilikleri önleyerek yapılacak olan işlemlerin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesine fırsat vermektedir. Ölçümleri dengeleyerek ortama uygun olması ve bu ölçüleri dikkate alarak tercih edilmesi şarttır. Bu nedenden ötürüdür ki su tutucu bantlar sıvıyı tutmakla kalmaz, sıvıyı düzen içerisine alarak suyun çok iyi bir şekilde düzenlenmesini ve insanlar tarafından rahatlıkla işlerini yapmasına fırsat verir.

Benzer Ürünler