0216 573 66 13

Kimyanın doğayla buluşmasının bir sonucu olan selüloz, doğal ses yalıtım sistemlerinde sıklıkla kullanılan bir hammaddedir. Selüloz, bitki hücrelerinde bulunan karbonhidrat yapılı bir organik moleküldür. Ses yalıtımının yapıtaşlarını oluşturan akustik sünger malzemelerin birçoğu günümüzde artık selülozdan imal edilmektedir.

Bu sayede hem yalıtım konusunda en üst seviye verim elde edilirken, aynı zamanda doğal ve uzun süre dayanan malzemeler kullanılmış olur. Doğaya ve insan sağlığına dost malzemeler kullanılması önemlidir. Yalıtımda kullanılan ucuz kimyasal maddeler zaman içerisinde zehirli gaz salınımı yapabilmekte, bu da o hanede oturan kişilerin zamanla zehirlenme belirtileri ve hatta uzun vadede kanser belirtileri göstermesine neden olmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamında, tüm binalarda CE sertifikasına sahip yangına dayanımlı ürünlerin kullanımı zorunludur, bu gereklilik de doğal ses yalıtım ürünlerinin önemine dikkat çekmektedir. Selüloz yapılı piramit akustik süngerler, basotect süngerler, düz süngerler ve yumurta süngerler gibi pek çok akustik yalıtım süngerini Adetaş Yapı’dan temin etmek mümkündür. Ses yalıtımı yapılacak ortamın özelliklerini belirledikten sonra ihtiyaç duyulan malzemeleri satın alabilir ve işinin ehli uzmanlar tarafından uygulatabilirsiniz. Dışarıdan içeriye giren seslerin yalıtımında ana etken, boşlukları bu sönümleyici süngerlerle kapatmaktır. Katlar arası boşluklar, duvar arası boşluklar, tavan ve taban kısımlar kaplandıktan sonra gürültünün büyük oranda azaldığını fark edeceksiniz.

Doğal ses yalıtım konusunda baş hammadde haline gelmiş olan selülozu, evin her köşesinde güvenle kullanabilir ve bu maddeyi diğer yalıtım malzemeleri ve ses bariyerleri ile gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Uzun vadeli gürültü maruziyetinin beraberinde getirebileceği duyma kaybı gibi bir riski engellemek için ses yalıtım uygulamasını ciddiye almak ve hem hammadde hem de işçilikte kaliteden şaşmamaktır.

Blog Son 8 Makale