0216 573 66 13

I 25/5 Tipi Pvc Su Tutucu Bant

I 25/5 Tipi Pvc Su Tutucu Bant

  • Stok Kodu 680
  • Lütfen Stok Sorun.
  • Bu Ürünü En Az 0 Adet Ve Üzeri Alabilirsiniz
  • Bu ürün 2520 Kez incelendi

 

 Kullanılacağı yere göre özel renkli, istenen teknik özelliklere uygun, kauçuk esaslı, özel boylarda PVC Su tutucu bant üretimi fabrikamızda yapılmaktadır.

     Beton ve Betonarme yapıların bazı noktalarında derz bırakılması zorunludur. Betonarme yapı elemanlarında genleşme ve çökmeden dolayı yapıda doğabilecek hasarların önlenmesi amacıyla bazı kısımlarda bırakılan derzler genleşme derzi olarak tanımlanmaktadır. Yapıda kullanılan çimento prizini tamamladığında, hacimde meydana gelen azalma sebebiyle meydana gelebilecek deformasyonun yapıya zarar vermesini önlemek amacıyla genleşme derzi bırakılması gerekmektedir. 

     Bilindiği gibi yapılardaki genleşme sünme hareketleri ihmal edilmeyecek kadar büyük ve devamlı tekrarlanan hareketlerdir. Diğer bir yandan, beton dökümünün bir süre için durdurulduğu, sonra yeniden başlatıldığı yerde bırakılan ve basınç gerilmelerinin doğrultusunda dik olarak düzenlenen derzler inşaat derzi olarak tarif edilmektedir. Termik genleşmeler veya zemin hareketleri sebebiyle yapıda düzenlenmiş olan derzler daralma gösterir. Bu çeşit derzler daralma derzi olarak tarif edilir.

     Kullanım Alanları; 

 

 

Barajlar Hidro Elektrik ve Termik Santralleri
Göletler Köprüler
Sulama Kanalları Arıtma Tesisleri
Su Depoları Metro İnşaatları
Su Tasfiye Tesisleri Viyadükler
Yüzme Havuzları İstinat Duvarları
Rıhtımlar Zemine Oturan Döşemeler ve Temeller
İsale Tünelleri Endüstriyel Yapılar

 

 
     Tip Seçimi;


      Beton işlerinde kullanılan PVC plastik bant tipinin seçiminde, derzde su yalıtımı mı yoksa hareket transferlerine engel olmak mı, yoksa her iki özelliğin de ağırlıklı olduğu bir uygulamanın mı gerçekleştirileceğinin belirlenmesi gerekir. Öyle ki: yapının zemindeki basınçlı suya karşı korunması gerekiyorsa, derzlerde kullanılacak PVC su tutucu bantlar, derzlerden içeriye su sızmasını önleyecek şekilde betonun su ile temas eden yüzeylerinde kullanılmalıdır. Eğer basınçlı zemin suyu söz konusudeğilse ve derzde dinamik hareketlerin transferine engel olunmak istenirse bu takdirde beton kesintinin merkezinde kullanılan merkezi tip PVC su tutucu bantlar kullanılabilir. Eğer yapı deprem kuşağı üzerindeyse veya taşman olayının yoğun olarak beklendiği yerlerde yapılmakta ise bu takdirde, meydana gelebilecek aşırı germeleri absorbe edecek ve çaprazlama yönlerdeki gerilmelere dayanıklı bant tipi seçilmelidir.

     Genleşme derzlerindeki, bir takım parametrelere bağlı olarak 18 mm ile 50 mm arasında derz aralığı düzenlemesi söz konusu olmalıdır. Derzin görünür yüzeyinde veya PVC su tutucu bant bulunmayan yüzeyinde, derz içindeki malzemelerin ve derzin korunması açısından kapama profili olarak isimlendirilen özel amaçlı bantların kullanılması gerekmektedir. Bu tip bantların beton dökümü sırasında kullanılan tipleri olduğu gibi beton dökümünden ve prizin tamamlanmasından sonra dışarıdan monte edilen tipleri de bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 


Su tutucu bantların uygulanacağı mekan daha öncesinde temizlenmeli,  özellikle fayanslar, yol yapım alanları, sanayi bölgeleri gibi yerlerin temizliğine daha bir hassasiyet gösterilmelidir, çünkü su tutucu bant uygulaması sırasında pislikten dolayı yapışmama gibi bir durum söz konusu olabilir.

Su Tutucu Bant Uygulama 

Duvara, zemine uygulanan bu ürünler, özel yapıştırıcılar kullanılarak monte edilir ve bu su tutucu bantların üretimi de sıradan malzemeler ile değil de daha kaliteli, yapışkan özelliği daha fazla bulunan maddeler ile gerçekleştirilir. Hiç kuşkusuz, günümüzde gerçekleştirilen icatların ardı arkası kesilmemekte ve tamamen insan rahatlığı düşünülerek yapılmaktadır.  Ancak yapılan bu icatların faydalı kılınması ve çok fonksiyonel olması için üretici firmalar elinde birtakım şekillere ve değişimlere uğraması gerekmektedir. Bu yüzden herhangi bir alet/araç- gereci eve almadan önce çok iyi araştırma yapılması gerekmektedir. En azından aldığımız ürünün uzun yıllar boyu kullanmaya elverişli olması açısından bu inceleme zorunlu kılınmaktadır. Bu ürünlerden biri de su tutucu bantlardır.

Su tutucu bantlar; sıvının geçişini engellemek için üretilmiş olup her alana uygun bir boyut evresi geçirdikten sonra vitrinlere konulur ve alıcısını bekler. Adetaş Yapı Market gibi birkaç firma da su tutucu bant üretimi alanında başarılı çalışmalar ortaya koymuş ve tamamen insanların beğenisi düşünülerek ele alınmış bir konudur.

 

Benzer Ürünler