0216 573 66 13

Karaoke, sözleri çıkarılan şarkıların melodilerini dinleyerek, önümüzde duran ekran veya kağıttan şarkının sözlerini okuyarak şarkıya eşlik ettiğimiz bir eğlence biçimidir. Karaoke genellikle eğlence merkezleri olan kafe, bar, disko gibi yerlerde yapılmakta olup, özel olarak açılan karaoke mekanlarında da yapılabilmektedir. Karaoke'nin yapıldığı bu mekanlar oldukça yüksek ses frekanslarına sahip olan ve mekanın büyüklüğü ile içerideki seslerin yoğunluğu nedeniyle yankılara sebep olabilen mekanlardır. Bu mekanlardaki müzik ve insan sesleri birbirine karışarak gürültü kirliliğine neden olmakta; bu gürültü kirliliği ise iç mekandan dış mekana geçiş yaparak insanlarda ve çevrede rahatsız edici etki bırakmaktadır. Bu yüzdendir ki; karaokenin yapıldığı mekanlarda ses yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Karaoke odalarına yapılacak olan ses yalıtımları oldukça özen gösterilmesi gereken yalıtımlardır. Öncelik olarak iç mekandaki sesin dış mekana geçişini ve dış mekandaki sesin ise iç mekana geçişini engellemek adına ağır epdm bariyerli sünger gibi yalıtım malzemeleriyle ses izolasyonu yapılması gerekmektedir. Ses izolasyonu yapıldıktan sonra ise iç mekandaki seslerin birbirine karışması, yankı ve eko gibi problemleri gidermek ve mekandaki seslerin her yere eşit şekilde dağılmasını sağlamak amacıyla akustik ses yalıtım uygulaması yapılmalıdır.

Akustik ses yalıtımında akustik süngerler, akustik kumaş kaplı paneller, kauçuk halılar gibi pek çok yalıtım malzemesi kullanılmaktadır. Karaoke odalarına yapılan akustik ses yalıtımları sayesinde ortamın akustiği sağlanırken, akustik yalıtım malzemelerinin farklı renk ve desenlerdeki alternatifleri ise mekana estetik bir görünüm kazandıracaktır. Karaoke odası ses yalıtım uygulamaları duvar, tavan ve zemin olarak uygulanabilmektedir.

Karaoke odası ses yalıtım uygulaması uzman kişiler tarafından, kaliteli yalıtım malzemeleriyle uygulanmalıdır. Karaoke odasına uygulanan ses yalıtımları sayesinde karaokenin bulunduğu eğlence merkezinin kalitesi estetik bir biçimde artacak ve iş verimi çoğalacaktır.

Blog Son 8 Makale