0216 573 66 13

Müzik dinleyen ve müzik dinleyerek rahatlayan insanların pek çoğu müzik dinlemenin yanı sıra müziği meydana getiren enstrümanları da çalmak ister ve enstrüman çalmak isteyen insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Müzikte kariyer yapmış müzisyenler, enstrüman çalmak isteyen kişiler ve çocuklarının hayata müzikle, enstrümanlarla başlamasını isteyen ebeveynler genel olarak donanımlı bir müzik odasına ihtiyaç duyarlar. Bunun dışında özel kuruluşlar ve devlet kuruluşlarında, okullarda da müzik odaları mevcuttur.

Müzik odalarının içerisinde yer alan enstrümanların bazılarının ses miktarı ayarlanabilirken, bazılarının ses miktarı ayarlanamamaktadır. Bu nedenle çok yüksek frekanslarda ses çıkaran enstrümanlar müzik odasının dışına yansımakta ve çevreyi rahatsız etmektedir. Bu olumsuz durumların oluşmasını engellemek için ise ses yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Müzik odası ses yalıtımı, akustik ses yalıtım malzemeleri veya akustik kumaş kaplı panellerle yapılabilmektedir. Güçlü ve başarılı akustik ses yalıtımları için ağır kurşun bariyerli bondeks süngerler kullanılabilmektedir. Bu süngerler, müzik odası içerisindeki akustiğin sağlanması ve düzenlemesi adına en ideal yalıtım malzemesidir. Akustik kumaş kaplamalı panellerin kumaşları akustik özellikle dokunmuş kumaşlardır. Bu kumaşlar solma, aşınma gibi durumlara karşı dayanıklıdır ve yanmaz özelliği de bulunmaktadır.

Herhangi bir yangın ya da yüksek ısı durumunda erime göstermez ve yanmazlar. Akustik kumaşların farklı renk ve farklı desenlerde birçok alternatifi bulunmaktadır. Bu kumaşlardan herhangi birisi seçilebilmektedir. Bunun dışında farklı amaçlar ve farklı mekanlar için farklı yalıtım seçenekleri de uygulanabilmektedir. Ev içerisinde bulunan müzik odalarında sadece akustik ses yalıtımı yeterli olabiliyorken, özel kuruluş müzik odalarında, devlet okulları ve özel okullarda dışarıdaki sesin içeri geçişini, içerideki sesin dışarı çıkışını, yan yana olan müzik odalarındaki seslerin birbirine karışmasını engellemek amacıyla duvar ses izolasyonları da yapılması gerekmektedir.

Müzik odası ses yalıtımları, enstrüman çalan kişilerin daha verimli ve daha istekli çalışmasına katkı sağlamakta ve çevreye verilen zararı en aza indirmektedir.

Blog Son 8 Makale