0216 573 66 13

Schlüter BEKOTEC

Schlüter BEKOTEC

  • Stok Kodu 875
  • Lütfen Stok Sorun.
  • Bu Ürünü En Az Adet Ve Üzeri Alabilirsiniz
  • Bu Üründe Kargo Ücretsiz Değildir.
  • Bu ürün 2678 Kez incelendi
UYGULAMA VE İŞLEV
Schlüter-BEKOTEC zemin kaplama konstrüksiyonlarında, ince kaplama kalınlığı olan yerden ısıtmalı ve yüzer şaplar üzerinde kalıcı çatlaksız kaplamalar yaratmak için bir sistemdir.

Bu sistemin esası herhangi müşterek ses ve/veya ısı izolasyonlu tabakaya veya direkt olarak yük taşıyıcı alt tabaka üstüne yerleştirilmiş olan kabarcıklı polystyren şap plakası olan Schlüter-BEKOTEC-EN’dir. Schlüter-BEKOTEC-EN’nin kesitinde görüldüğü üzere  kabarcıklar arasında minimum 32 mm  şap kalınlığına ve kabarcıkların üstünde ise 8 mm’lik şap kalınlığına sahiptir. Her bir plaka üstündeki kabarcıklar üzerinde, şap kalınlığını ayarlamak için şap mastarı  görevi gören 4 adet yarım küre şeklinde yüksek noktalar mevcuttur. Kabarcık araları, sıcak şap uygulaması için, 75 mm’lik karolajda 10 mm ile 18 mm ‘lik çapta ısıtma boruları döşenebilecek  şekilde düzenlenmiştir. Şapın ısıtılacak olan kütlesi oldukça küçük olduğundan, yerden ısıtma düşük ısı derecesinde iyi ayarlanabilerek çalıştırılabilir. Şapın sertleşmesi esnasında meydana gelen genleşmeler, şap içinde kabarcıklar  etrafında oluşan çok küçük kılcal çatlaklar tarafından nötralize edilir ve bu şekilde büzülmeden dolayı meydana gelen deformasyon elimine edilir.

BEKOTEC şap üzerinde yürünecek hale geldiğinde, Schlüter-DITRA ayırıcı membran yapıştırılır. Seramik yapıştırıcısı kullanarak, seramik veya doğaltaş direkt olarak membran üzerine döşenebilir. Kaplama tabakasındaki genleşme derzleri, Schlüter-DILEX ile genelde istenen aralıklarda oluşturulur. Çatlamaya hassas olmayan parke veya halı gibi  yüzey kaplamaları kalan rutubet uygun bir seviyeye ulaştıktan sonra direkt  şap üzerine döşenebilir.

UYGULAMA
Schlüter-BEKOTEC-EN düz ve yeterli derecede yük taşıyıcı zemin üstüne uygulanır. Ses veya ısı izolasyonu koruma yönetmeliğine dikkat ederek, eğer gerekirse önceden zemin üzerine ilave uygun yalıtım döşenmeli ve polietilen ayırıcı folyoyla örtülmelidir. Taşıyıcı zemin üzerine kablo veya boru döşenecekse, ses izolasyonu DIN 18560 bölüm 2’ye düzleme tabakasının üzerine direkt bütün yüzeyi temas ederek yerleştirilir. Eğer yapı yüksekliği polystrol veya taşyünü tabakasına müsaade etmezse, 5 mm kalınlığında Schlüter-BEKOTEC-BTS kullanımı önemli ölçüde etkili sesin azalmasını sağlar.
Kaplamanın duvarlar veya yapı elemanlarıyla buluştuğu yerlere, 8 mm kalınlığında kenar bandı Schlüter-BEKOTEC-BRS 810 yerleştirin. Kenar bandı ucuna entegre edilmiş folyo, yalıtımı örtmek için döşenmiş ayırıcı tabakanın üstünü örtmelidir. Akışkan şap uygulamasında kendinden yapışan Schlüter-BEKOTEC-BRS 808 KF kenar bandı kullanılır. Kenar bandı, arkasındaki kendinden yapışan bandıyla duvara yapıştırılır. Şap plakasına kendinden yapışmalı köpük yerleştirerek, şapın geri akışı önlenir.
Kabarcıklı Schlüter-BEKOTEC-EN plakası kenar bölgesinde tam ölçüsünde yerleşmek üzere kesilir. Özel kenar plakası, Schlüter-BEKOTEC-ENR 152OP’nin (sayfa 4’e bakın) kullanımı fireyi asgariye indirir. BEKOTEC plakaları, karşılıklı bağlantı için geçme parçaları ile donatılmıştır.
Yerden ısıtmalı döşemeler imal etmek için, çapları 10 mm ve 18 mm arasında uygun ısıtma boruları kabarcıklar arasına kenetlenebilir. Borular arasındaki mesafe istenilen ısı çıkışına göre seçilir.
Kabarcıklı plakayı, plakanın yarım küreli yüksek noktaları kaplanacak şekilde şapla ( ZE 20 min. dayanıklılık sınıfında) veya klasik anhidrit şapla (AE 20) doldurun. Bu kabarcıkların 8 mm üstünde minimum şapla örtülmesini sağlayacaktır. Eğer düzleştirme gerekiyorsa, şap kalınlığı 25 mm’ye kadar arttırılabilir. Şap kapı eşiklerinde kesilerek ses köprüsü önlenir.
Şap üstünde yürünecek hale geldiğinde direkt Schlüter-DITRA ayırıcı membran, ürün sayfası 6.1’deki uygulama talimatları dikkate alınarak yerleştirilir. Ditra, anhidrit akışkan şap yeterli taşıyıcı duruma gelir gelmez döşenebilir (kalan nemi ölçmeksizin).
Schlüter-DITRA’nın üstüne direkt yapıştırıcı sürülerek seramik, doğal taş veya yapay taş kaplamalar döşenebilir. Schlüter-DITRA üstündeki yüzey kaplaması, geçerli normlara uygun genleşme derzleriyle alanlara bölünmelidir. Genleşme derzleri oluşturmak için Schlüter-DILEX-BWB,- BWS veya –KS uygulanmalıdır ( bkz. 4.6 - 4.8 ürün bilgisi).
Schlüter-DILEX-EK iç köşe hareket profilini, duvar/ zemin geçişinde esnek kenar derzi olarak yerleştirin (bkz. 4.14 ürün bilgisi). Schlüter-BEKOTEC- BRS’nin taşan kısımları önceden olarak kesilmelidir.
Yerden ısıtma olarak Schlüter-BEKOTEC sistemleri kullanırken, bitmiş kaplama konstrüksiyonu 7 gün sonra ısıtılabilir. 25 C ° ile başlayarak giriş sıcaklığını günde maximum 5 C° arttırarak istenilen kullanım sıcaklığına kadar yükseltilmelidir.
Çatlama ihtimali olmayan (örneğin; parke, halı veya sentetik) kaplama malzemeleri doğrudan BEKOTEC’li şap üstüne, Schlüter-DITRA kullanmadan döşenebilir. Spesifik montaj talimatlarına ilave olarak, seçilmiş kaplama malzemesi için şapın müsaade edilen kalan rutubetine dikkat edilmelidir.

MALZEME
Schlüter-BEKOTEC-EN 2520P, PS 25 polystyrenden yapılmıştır ve özellikle ZE 20 min. dayanıklılık sınıfındaki klasik çimento şaplarının kullanımı için uygundur. Schlüter-BEKOTEC- EN 1520PF  üst yüzeyi folyoyla kaplanmış PS 15 polystrenden  yapılmıştır. Özellikle akışkan şaplar için uygundur. PS 15 malzemesi  etkili ses izolasyonunu tamamlar.

BAKIM
Schlüter-BEKOTEC-EN,-ENR,-BRS ve-BTS özel bir bakım veya koruma  gerektirmez ve çürümez. Şapın uygulanması esnasında ve öncesinde, kabarcıklı polystyren plakalar uygun önlemler alarak, örneğin yürüme tahtaları döşeyerek, mekanik hasarlara karşı korunmalıdır.

TEKNİK BİLGİLER
Kabarcıkların boyutu: 65 mm çapında
Isıtma boruları için karolaj mesafesi: 75 mm
Kullanılacak olan ısıtma boruları çapı: 10-18 mm
Kabarcıklar, ısıtma borularının kelepçe olmadan emniyetli bir şekilde yerleşmesini sağlayacak oluklu yapıya sahiptir. BEKOTEC kabarcıklı plakada 10-18 mm çapındaki ısıtma boruları kolayca monte edilebilir.
Bağlantılar: Kabarcıklı plakalar karşılıklı kenar kısımlarındaki ilave çıkıntılarla birbirine geçerek bağlanır.
Plaka boyutu (Kullanılabilen alan):
75,5 x 106 cm = 0,80 m2
BEKOTEC kabarcıklı plakanın kısa, üst kenarı uzun, yan kenara bağlanabilir. Bu uygulama sırasında fireyi minimize eder.
Ambalaj: 20 adet / karton = 16 m2
Karton boyutu yaklaşık 120 x 80 x 60 cm’dir.
Kartonun köşeleri kenar koruyucularla güçlendirilmiştir.
SISTEM AKSESUARLARI
Kenar plakası
Schlüter-BEKOTEC-ENR 152OP kenar plakası, kenar ve girintili yerlerde kesmeyi basitleştirmek ve fireyi en aza indirmek için kullanılır. PS 15 malzemesinden oluşmaktadır ve karşılıklı bağlantılar için çıkıntlı geçme parçasıyla donatılmıştır. Plakalar uzunlamasına veya yanlamasına yerleştirilebilir.

Ambalaj: 20 adet/karton
Boyutlar: 30,5 x 45,5 cm
Kalınlık: 20 mm

Klasik şaplar için kenar bantları
Schlüter-BEKOTEC-BRS 810, sık hücreli köpük poli etilenden yapılmış bitimine entegre edilmiş folyolu kenar bandıdır.
Kenar bandı duvar ve yapı elemanlarına birleşimlerine konulur,  folyolu kısmı  BEKOTEC plakasının altındaki zemin  veya PE folyo kaplamasının üzerine döşenir.
Rulo: 50 m, Yükseklik: 10 cm, Kalınlık: 8 mm

Akışkan şaplar için kenar bandları
Schlüter-BEKOTEC-BRS 808KF, PE-köpüğünden yapılmış olan yapışkan kanatlı ve duvara monte etmek için arkası   yapışkan bantlı kenar bandıdır.
PE-Yapışkan kanadı üzerine Schlüter-BECOTEC kabarcıklı plaka döşenmesiyle, akışkan şap uygulanırken alta akmasını önleyen bağlantı oluşur.
Rulo: 25 m, Yükseklik: 8 cm, Kalınlık: 8 mm

Ses  izolasyonu
Schlüter-BEKOTEC-BTS, Schlüter-BEKOTEC-EN’in altına sermek için sık hücreli polietilen köpüktenden yapılmış  5 mm kalınlığında ses yalıtımıdır. Schlüter-BEKOTEC-BTS’nin kullanımıyla ses etkisinin azalmasında dikkate değer bir gelişme kaydedilir. Yeterli kalınlıktaki polystyren veya taş yünü yalıtımı uygulaması için gerekli yüksekliğin yetmediği durumlarda uygulanabilir.
Rulo: 50 m, En: 1,0 m, Kalınlık: 5 mm

Genleşme derz profili
Schlüter-BEKOTEC-DFP, ses köprüsünü önlemek için kapı eşiklerinde monte edilecek olan genleşme derz profilidir. Düzgün yerleştirmek için iki tarafında kendinden yapışkanlı banda sahiptir.
Uzunluk: 1 m, Yükseklik: 60/80/100 mm, Kalınlık: 10 mm

Kapı kasası yalıtım bandı
Schlüter-BEKOTEC-ZDS, kenar yalıtım bandı ve metal kapı kasası arasındaki boşlukları önlemek için kapı alanına monte edilen bir üründür.Yalıtım bandı, genel olarak mevcut metal kapı profilinde önceden hazırdır ve basitçe metal kapı kasasına bastırılır. Bu ses köprülerini önler.
Uzunluk: 25 cm, Yükseklik: 100 mm, Kalınlık: 10 mm


SCHLÜTER-BEKOTEC SİSTEMİNİN AVANTAJLARI
Garanti:
Montaj talimatlarına uyulması ve döşemenin tasarlandığı gibi kullanılması durumunda Schlüter-Systems, Schlüter-BEKOTEC sistemlerinin kullanılabilirliği ve fonksiyonunu kapsamakta olan 5 yıllık garanti anlaşması  ve hasarsız bir kaplama konstrüksiyonu sunar.

Çatlaksız kaplama:
Schlüter-BEKOTEC sistemi, kabarcıklı plaka karolajı içinde doku benzeri mikro çatlakların oluşumunun kontrolüyle meydana gelen  gerilmeleri nötralize etmek için tasarlanmıştır. Yerleşim için yapısal güçlendirme gerektirmemektedir.

Deforme olmayan konstrüksiyon:
Schlüter-BEKOTEC Sistemiyle imal edilmiş olan kaplama konstrüksiyonları kullanım esnasındaki dahili gerilmelerden arınmıştır, dolayısıyla yüzeyin herhangi deformasyon olasılığı ortadan kalkar. Bu özellikle ısı farklılığı olan  uygulamalarda uygundur, örneğin sıcak şaplarda.

Derzsiz şaplar:
Şaptaki hareketli derzler, Schlüter-BEKOTEC sistemi bütün alan üstünde eşit olarak meydana gelmekte olan çekme gerilmelerini nötralize ettiğinden ihmal edilebilir.

Seramik veya taş kaplamanın derz şekline uyumlu olan yüzey hareket derzleri:
Schlüter-BEKOTEC sistemleri, şapta derz bıçağıyla kesilmiş olan derzlere uymak gereksiz olduğundan yüzey hareket derzlerinin pozisyonunu seramik veya taş kaplamasındaki derz yerleşim düzenine göre sağlar. Genleşme derzi konumlaması  için genel yönetmeliklere uymak yeterlidir.

Kısa inşaat zamanı:
Schlüter-BEKOTEC sistemiyle imal edilmiş olan bir şap üzerinde yürünmeye hazır olduğunda hemen seramik veya doğal taşla kaplanabilir. Eğer yerden ısıtma sistemi kullanılıyorsa, ısıtma işlemi 7 gün sonra başlayabilir.

Düşük konstrüksiyon yüksekliği:
DIN 18560, bölüm 2 ile uyumlu olan ısıtılmış şapla mukayese edildiğinde, Schlüter-BEKOTEC Sisteminin kullanımı inşaat yüksekliğini 37 mm’ye kadar azaltabilir.

Malzeme ve ağırlık tasarrufu:
100 m2’lik bir alanda şap kalınlığını 37 mm azaltmak, 3.7 m3 şap tasarrufu yapar dolayısıyla 7,4 ton ağırlık. Bu husus yeni inşaat ve tadilatlarda statik yük hesabında açık bir avantaj teşkil eder.

Hızlı reaksiyonlu yerden ısıtma:
Geleneksel sistemle mukayese edildiğinde, yerden ısıtmalı ve Schlüter-BEKOTEC Sistemle imal edilmiş olan bir kaplama önemli miktarda düşük kütle ısıtıldığı ve soğutulduğu için sıcaklık değişikliklerine daha hızlı cevap verir.

İspatlanmış uygulama:
Schlüter-BEKOTEC sistemlerinin kusursuz fonksiyonelliği  ve özellikle onun spesifik yükleri taşıma kabiliyeti, yetkili bir test kuruluşunca test sertifikasıyla tanınmış bulunmaktadır.
Benzer Ürünler