0216 573 66 13

Ses hızı ses dalgalarının frekanslarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ses yalıtımı yapılırken mutlaka ölçülen bu hız bazen değişikliğe uğrayabilir. Ancak bu değişiklik bilinen normal değişiklikler gibi değildir. Ses dalgalarının hızı denizde farklı, havada farklı ve katı cisimlerin olduğu alanlarda farklı olarak değişiklik göstermektedir. Bu değişim aslında hızın ilerleme doğrultusuna ve yönüne göre biçimlendirmektedir. Bir takım sıcaklık ve soğukluk dalgalarına göre ayarlanan ve ölçülebilen hız her alanda değişiklik gösterdiği gibi bazen hiç kendini gösteremeyebilir. Ya da çok aşırı şekilde göstererek gürültü kirliliğine sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda da devreye mutlaka ses yalıtımı girmelidir.

Bilinen ses hızı birtakım formüller ve fizike ait olan aletler ile ölçülebilir. Ölçümler sonucunda hızın değişip değişmediği ve yalıtım gerektirip gerektirmediğine karar verilir. Disko, bar ve kafe gibi ya da makine ve motorların yer aldığı odalarda seslerin hızında daha fazla değişiklik gözlemlenmektedir.

Bu hız kendini bazen çok yavaş ve bazen de çok şiddetli şekillerde gösterebilir. Böyle durumlarda ise bu eylemi en aza indirecek ve kontrol altına alacak olan eylem ses yalıtımından yararlanmaktır. Ses hızlarından değişiklik bazen sağlığa zarar verebilir. Bu durumdan da kurtulmak ve hızın şiddetinden hasar almamak için mutlaka ses yalıtımından faydalanmak gereklidir.

Yansıyan bir hale giren ve fizikte frekanslar doğrultusunda ölçülen ses hızı, ses yalıtımı sayesinde etrafa zarar vermeyecektir. Her zaman daha korunaklı ve daha sağlıklı bir ortam oluşacaktır. Hızda etkilenmemek adına ses yalıtımı tek uygulanabilecek olan yöntemdir. Bu nedenle sorulan soruya net bir cevap olarak hızın değiştiği söylenebilir. Artan ya da alçalan ses dalgaları sesin hızındaki değişikliği gözler önüne sermekten kaçınmaz. 

Blog Son 8 Makale