0216 573 66 13

Teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak hayat standartlarının yükselmesinin ardından günümüzün insanları, bundan yaklaşık 50 sene öncesinde yaşayan insanlara göre çok daha konforlu bir şekilde yaşıyorlar. Bu değişimin gerçekleşmesinde yaşam alanlarında ortaya çıkan bazı değişiklikler büyük oranda etkili oldu. İnsanlar çok daha rahat ve huzurlu yaşamak, hayatlarının büyük bir bölümünü işgal eden iş hayatının yorgunluğu ve stresi karşısında dinlenebilmek için çevreden izole edilmiş alanlar içinde yaşamayı tercih ediyor. İşte bu noktada ses izolasyonu çalışmaları önemli olmaktadır.

ses izolasyonu

Ses yalıtımı sadece kişilerin hayatlarını devam ettirdikleri yaşam alanları olan konutların içinde değil aynı zamanda iş alanlarında ve ofislerde de önemli olmaktadır. Özellikle yapılan işin verimini artırmak adına dış etkilerden kişilerin izole olarak faaliyetlerine devam edebilmesini sağlamak için kişilerin ses izolasyonu yaptırdığı görülebiliyor. Bu sayede iş veriminin ve hayat kalitesinin artmasının yanı sıra insan sağlığına faydalı olacak sonuçların elde edilmesi de mümkün olmaktadır.

Yoğun trafik, teknolojik araçların sayılarının hızlı bir şekilde artmasının sonucunda artık dış dünya içerisinde sessiz ve sakin yerler bulmak bir hayal haline geldi. Bu sebeple yaşam alanlarında kısa süreli bile olsa dış etkenlerle etkileşim içine girmek o yaşam alanında bulunan insanlar başta olmak üzere her türlü canlının sağlıklı iletişim kurması başta olmak üzere pek çok konuda etkili olmaktadır. Kişilerin bu tür şikayetlerinin önüne geçebilmesi için kaliteli ses izolasyonu kullanılan bir izolasyon çalışmasını yaşadıkları alanlara yaptırması gerekmektedir.

Ses İzolasyonunu  Faydaları

İnsanlar yaşları ilerledikçe yaşlanmaya bağlı olarak işitme kayıpları yaşamaya başlarlar. Özellikle yüksek sesli işyerlerinde çalışan kişilerin sürekli olarak kulak tıkacı kullanmasının tavsiye edilmesi de yine aynı sebeple olmaktadır. Kişiler yüksek gürültü ve ses altında çalışırken normal süreden çok daha hızlı bir biçimde işitme fonksiyonlarının performansında kayıp yaşarlar. Bir mekana ses izolasyonu yapıldığı takdirde kişilerin normal hayatları içinde fark etmeden maruz kaldıkları pek çok yüksek sesten korunmaları da mümkün olabiliyor. Böylelikle ilk aşamada kişilerin işitme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde uzun yıllar boyunca kayba uğramadan devam etmesi de sağlanabiliyor.

Gürültü konusunda hassas olan meslekler de ses izolasyonu ihtiyacı duyan mekanlar içinde faaliyet göstermelidirler. Başta müzisyenler olmak üzere pek çok iş kolunda kişilerin verimli bir şekilde çalışmaları ve temiz kayıtlar alabilmeleri için mutlaka çevrenin gürültüsünden izole edilmiş olan mekanlara ihtiyaç duyması gerekir. Bu tür mekanları yaratmak isteyen kişilerin ilk tereddüt ettiği noktalar ses izolasyonu fiyat seçenekleri ile ilgili oluyor. Malzeme kalitesine göre ve ortaya koyduğu yalıtım performansı ile ön plana çıkan farklı yalıtım malzemeleri kişilerin kendi bütçelerine ve karşılaştıkları gürültü problemlerine karşı önlem almasında avantajlı olmaktadır.

Ses yalıtımı yapılmasının bu tür dolaylı etkilerinin yanı sıra doğrudan insan sağlığına etkileri de bulunmaktadır. Maruz kalınan sesin ve gürültünün desibel cinsinden şiddetine bağlı olarak doğru orantıda karşılaşılan problemlerde de artış meydana gelir. Kişiler uzun süre boyunca şiddetli gürültülere maruz kaldığı takdirde yorgunluk başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu ile karşılaşırlar. İlk aşamada sinirlilik ve saldırganlık hali ile kendini gösteren bu sorunlar, hafıza problemleri, davranış bozuklukları ve işitme kayıpları ile çok daha geniş bir alana yayılır. Kişilerin ses izolasyonu yapılmamış bir yerde uzun yıllar boyunca yaşamına devam etmesi ilerleyen yaşların da etkisi ile birlikte görme bozukluklarından solunum bozukluklarına, kas problemlerinden doğum sırasındaki kusurlara kadar çok ciddi sonuçlara sebep olmaktadır.

Ses İzolasyonunda Kullanılan Malzemeler

Yaşam alanlarında ses izolasyonu sağlamak özellikle taşıtların ve makineleşmenin son derece hızlı bir şekilde artan oranda ilerlemesi ile birlikte günümüzde en fazla ihtiyaç duyulan şeyler arasındadır. Bu konuda etkili çözümler üretebilmek ancak kaliteli ses izolasyonu malzemesi kullanılması ile mümkün oluyor. Günümüzün en büyük problemlerinden sayıldığı için gürültüye karşı pek çok alternatif malzeme ve teknik de geliştirilmiştir. Bu durum kullanıcılar için izolasyon yaptırmak istediklerinde karşılarına pek çok seçenek çıkması ile büyük bir kolaylık sağlıyor.

Ses yalıtımında kullanılan malzemelerden en sık tercih edilenleri adepan, yumurta sünger, piramit sünger, akustik sünger dir.  Bu sebeple konutların pek çoğunda bu tür malzemeler ses izolasyonu için tercih ediliyor. Aynı zamanda ateşe karşı dayanıklı olmaları olası yangınlar sırasında yapıların zarar görmesinin önüne de geçmektedir. Ses yalıtımında kullanılan diğer malzemeler polietilen, poliüretan gibi karbon bileşikleri ve köpük malzemelerdir. Hafifliğine rağmen yalıtım konusundaki yüksek performansına bağlı olarak özellikle köpük malzemeler sıklıkla ses izolasyonu için tercih edilebiliyor. Bu tür malzemeler yalıtımda ortaya koydukları performansla beyaz eşya sektöründe özellikle buzdolabı ve fırınlarda dahi ısı yalıtımı sağlayabilmesi amacıyla tercih edilmektedir. Kişiler gürültüden kurtulmak için bu ürünleri tercih ettiklerinde aynı zamanda ısı tasarrufu sağlama konusunda da büyük bir yol kat etmiş oluyorlar. Tüm bunlara ek olarak maruz kalınan sesin türüne bağlı olarak da yalıtım çözümleri üretilebilmektedir. Bu noktada yalıtımı yapılması planlanan alan üzerinde detaylı bir inceleme yapılması gerekli olmaktadır.

Ses Yalıtımı Nereye Yaptırılmalı

Yapı sektörüne 2005 yılında girdiğinden bu yana özellikle su, ısı ve ses izolasyonu konusunda ortaya koyduğu yenilikçi sistemlerle adından söz ettiren Adetaş Yapı firmamız, bu süre içinde yapı sektörü ve izolasyon alanındaki teknolojik gelişmeleri takip ederek buna uyum sağlamıştır. Müşteri odaklı hizmet anlayışımız sayesinde ses izolasyonu nasıl yapılır diye tereddüt yaşayan müşterilerimizin tamamına yardımcı oluyoruz. Yapı sektöründe elde etmiş olduğumuz bilgiler sayesinde pek çok konut projesinde insanların en rahat şekilde yaşayabileceği güvenli ve konforlu alanlar yaratılmasında da öncülük ediyoruz. Ses izolasyonu yaptırmak isteyen kişilerin firma seçerken dikkatli bir tercih yapması, daha sonra uzun vadede etkili sonuçlar almalarında önemli bir rol oynar.

Öncelikle ses izolasyonu hakkında müşterilerin genel şikayetleri dikkate alındığında bu şikayetlerin birçoğunun firmalardan kaynaklı olduğu görülmektedir. Piyasada benzer yalıtım malzemeleri kullanılıyor olsa da firmaların ortaya koyduğu izolasyon performansları yalıtımdan alınan verimde etkili olmaktadır. Bu sebeple firma seçerken öncelikle firmanın profesyonel olarak hizmet veren bir firma olmasına dikkat edilmelidir. Kişiler, izolasyon yaptırmak istedikleri alanlara uygun yalıtım malzemelerinin belirlenmesini içeren proje aşamasında firmaların tavrına bakarak kararlarını verebilirler. Firma, yalıtım için gerekli çalışmaları yaparken mutlaka yaşam alanında ortaya çıkan sorunları doğru bir şekilde tespit etmeli ve bunun sonucunda çözümler ortaya koymalıdır. Özellikle ses izolasyonu için yapılmış olan projelerde daha sonradan proje aşamasında fark edilmemiş detay noktaları ile karşılaşılabiliyor. Firmanın görüşleri alınarak mekan için en uygun yalıtım malzemesinin belirlenmesinin ardından yalıtım sistemleri konusunda deneyimli kişiler tarafından projeler gerçekleştirilmelidir. Tüm personeli eğitimli ve yalıtım projeleri konusunda deneyimli olan firmamız, ses izolasyonu başta olmak üzere her türlü projede uygun fiyatla hizmet vermektedir.

Metin siper
2431 / 14.10.2020

İyi günler hayırlı işler.İki oda arasındaki sesi nasıl keseriz.Ne tavsiye edersiniz ürünün ismi M2 fiyatı lutfen

Yönetici Cevabı

Merhaba 33mm Bariyerli adepan uygundur efendim.%70 %80 oranında ses yalıtımı yapmaktadır.

bahattin çakıcı
1909 / 19.7.2019

merhaba;

evde dikiş yapıyorum düz makina ve overlok makinası var sesin üst komşuyu ve alt komsuyu rahatsız etmemesi için nasıl izalasyon yapmam gerekli hangi malzeme kullanmalaıyom acaba 

 

iyi çalışmalar.

Yönetici Cevabı

Merhaba;

Üst katta ses yalıtmı  için 33 mm bariyerli adepan

Alt Kata ses yalıtımı için 13 mm bariyerli adepan kullanmanız yeterlidir.

Sadullah oğuz
1896 / 27.6.2019

Merhaba ben yönetim kurulu üyesiyim ve binamızın hidrofor odasına (odanın üstünde bulunan daireye aşırı ses çıkmasından dolayı) ses yalıtımı yaptırmak istiyoruz. Rica etsem bunun için bize ne önerebilirsiniz ve uygulama yapiyormusunuz,fiyat teklifi almam mümkün mü. Teşekkürler iyi çalışmalar.

Yönetici Cevabı

MERHABA

SİZDEN RİCAM 0542 200 40 40 TELEFONA SORULARINIZI YAZARMISINIZ

 

HİDAYET TAN
1715 / 8.2.2019

Merhaba,teknemın motor sesisinin yukarıya veya kapısından ses gelmemesı ıcın ne kullanmalıyım.

Yönetici Cevabı

Merhaba,tekneniz için ses yalıtımı yapmak için sitemizde Basotec Yumurta Sünger den kullanabilirsiniz.

Alper
1612 / 10.12.2018

Merhaba,Üst komşudan gelen yani tavandan gelen televizyon ve ufak konuşma seslerini nasıl absorbe edebilirim bana ne önerirsiniz.

Yönetici Cevabı

Merhaba, Üst komşudan gelen sesler için sitemizde bulunan 33mm bariyerli adepan ses yalıtımı ürününü tavana uygulayarak %70 oranında ses yalıtımı sağlayabilirsiniz.

Cihangir nazmi
1217 / 6.3.2018

Banyonun tavanı banyonun duvarlarına ve pvc su borularına ses yalıtımı için ne önerirsiniz duş sesi ve kullanılan klozet sesini önlemek için

Yönetici Cevabı

Detaylı bilgi için lütfen şirketimizi aryınız. Bu konu ile uzman arkadaşımız size cevap versin.

batuhan toprak
1206 / 27.2.2018

Merhaba ben şimdi kapııcı dairesinde köpek besleyecem köpeğin havlama sesinin o oda dışına çıkmaması lazım  üst kata filan ses gitmeyecek şekilde ne önerirsiniz.

Yönetici Cevabı

Merhaba 33mm bariyerli adepan kullanabilirsin.

Oğuzha. Aslan
1180 / 18.2.2018

Merhaba evime ses yalıtımı yapmak istiyorum. Yan daire ile aramizda 7 cm yutong var ses direk bizde. Hangi malzemeyi kullanmam gerekli. Yardimci olurmusunuz. 2 odaya yapmayı düşünüyorum. Küçük çocuğum var oyun sesinden rahatsız oluyorlar.

Yönetici Cevabı

Merhaba bariyerli adepan kullanabilirsin 

 

bayram kara
1136 / 17.1.2018

Merhaba 

İşyerime boy 2.40- eni 4.50 olan yeşil veya mavi renkte dışarıya ses çıkmaması için izalasyon yapmam gerekiyor fiyat ve nasıl uygulama yapacağıma  yardımcı  olursanız sevinirim.

Yönetici Cevabı

Merhaba 

WhatsApp Hattı : 0542 200 40 40 bilgi için lütfen yazın 

tumen kılıç
909 / 18.7.2017

merhaba,

evimde 2m*4m*2.5m hobi odamda kanarya kuşu(40 adet) besliyorum.ses yalıtımı açısından hangi ürünü önerirsiniz ve ne kadar ürün gerekmektedir ve önerdiğiniz ürünün m2 fiyatını öğrenebilirmiyim

Yönetici Cevabı

Adepan 5 cm ürünümüzü tavsiye edebiliriz.