0216 573 66 13

Günlük yaşamda maruz kalınan birçok gürültü faktörü insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Gürültü miktarını en aza indirmek için ses yalıtımı yapılmaktadır. Ses yalıtımı sesin kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Günümüz teknolojisiyle giderek gelişen ses yalıtımı malzemeleri sayesinde, ses kontrol altında tutularak insan sağlığı korunabilmektedir. Ses yalıtımı malzemeleri arasında genel olarak özel üretilmiş köpükler kullanılmaktadır.

Ses yalıtımı malzemelerinden Cam yünü ısıya dayanaklıdır. Camın ergitilmesi ile elde edilmektedir. Cam yünü ses ve ısı yalıtımında kullanılabilmektedir. Taş yünü diğer ses yalıtımı malzemelerindendir. Bazalt taşının yüksek sıcaklıkta ergitilmesi ile meydana gelir. Kullanılacağı kalınlıkta preslenir. Diğer ses yalıtımı malzemeleri; Polietilen, Ahşap Yünü, Melamin Köpüğü, Poliüretan, Kauçuk Köpüğü şeklindedir. Polietilen, farklı teknik özelliklerde ve boyutlarda levha ya da boru olarak kullanılmak üzere üretilen petrol ürünüdür. Ahşap Yünü, ahşap malzemeden oluşan bir yalıtım ürünüdür. Melamin Köpüğü, ham maddesi plastik olan bir yalıtım malzemesidir. Poliüretan, karbon bileşiğidir. Buzdolabı gibi günlük hayatta sıkça kullanılan eşyaların ya da araçların yalıtımında kullanılmaktadır. Kauçuk köpüğü, hammaddesi kauçuk olan bu malzeme hem ısı yalıtımında hem de ses yalıtımında kullanılmaktadır. Ses yalıtımı malzemeleri seçimi yapılırken, doğru projelendirme yöntemi kullanılmalıdır. Ses yalıtımı ses sorunlarını, istenmeyen sesleri ve gürültüleri engellemek amacıyla yapılır. Ses yalıtımı malzemelerinde model, renk, kalınlık, yoğunluk gibi farklılıklar vardır. Ses yalıtımı zemin, tavan ve duvarlara yapılmaktadır.

Mekânlarda oluşan ses sorunlarını gidermek ve yankı, eko, uğultu gibi birçok problemin önüne geçilmesi için ses yalıtım uygulaması yapılmaktadır. Etkin bir ses yalıtımı sağlamak için malzeme seçimi çok önemlidir. Gürültünün miktarına göre kullanılacak malzemeler değişiklik gösterir. Ses yalıtımı malzemeleriyle ses geçişleri engellenebilmekte ve gürültü en aza indirilerek insan sağlığı korunabilmektedir.  

Blog Son 8 Makale