0216 573 66 13

“Dar alanda kısa paslaşmalar” tadında yaşamanın bir zorunluluk haline geldiği büyük şehirlerde, gürültü problemi de dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Çok fazla insanın kısıtlı mekanlarda yaşaması, iş yerlerinin ikamet alanlarında olması, trafik, inşaatlar gibi birçok neden yüzünden her birey gün içerisinde yüksek desibelli sese, yani gürültüye, maruz kalmaktadır. Gürültü, kısa vadede sadece rahatsız edici bir etken gibi gözükse de, uzun vadede bireylerin sağlığını doğrudan tehdit etmeye başlar. Sürekli gürültüye maruz kaldığınızda duyma kabiliyetinizde azalma yaşadığınızı ve sinirlerinizin çabuk bozulduğunu fark edebilirsiniz. İşte tam da bu nedenler, ses yalıtım ipuçları ihtiyacını işaret etmektedir.

Ses yalıtım ipuçları konusunda ilk adım, gürültünün içeriden mi yoksa dışarıdan mı geldiğini belirlemektir. Genellikle evlerde, dışarıdan gelen trafik, inşaat gürültüsü problem yaratır. Aynı zamanda diğer katlardan da kişiler etkilenebilmektedir. Bu tür durumlarda, çeşitli sünger yalıtım malzemeleri kullanılarak, evin boşlukları kaplanır.

Basotect, düz, piramit, yumurta gibi farklı akustik yapıda süngerler ile evin tabanındaki, tavanındaki ve duvar aralarındaki boşluklar kapatılır. Bu noktalara yerleştirilen süngerler, sesi sönümleyecek ve desibel şiddetini en alt noktaya çekecektir. Eğer izolasyon yapılacak ortam bir müzik stüdyosu gibi içeriden de gürültü yaratan bir ortamsa, evde alınan önlemlere ek olarak, duvarlar üstüne doğrudan ses yalıtım süngeri uygulaması yapılır.

Ses yalıtım ipuçları ne kadar detaylı olursa olsun, kullanılan malzeme ve işçilik en iyisi olmadığında, hiçbirinin önemi kalmaz. Adetaş Yapı sayesinde malzeme ve işçilik desteği alabilir, gürültüden tamamen korunabilirsiniz. Unutmayın, insan sağlığı herşeyin üstünde gelir ve gürültü maruziyeti bu sağlığı tehdit eden risklerin başında gelen bir günümüz problemidir. Sağlıklı bir duyma yetisine sahip olmak ve bunu uzun yıllar boyu korumak için, akustik yalıtımı seçin.

Blog Son 8 Makale