0216 573 66 13

Ses yalıtımının nasıl yapılacağı konusunda yapılan doğru ve yanlış şeyler vardır. Yanlış olan; üst komşudan gelen gürültülere karşı kendi dairenize ses yalıtımı yaptırmanız. Doğrusu; ses yalıtımında asıl amaç bu yalıtımı, gürültünün meydana geldiği alana uygulamaktadır. Dolayısıyla üst komşunuz ses yalıtımı yaptırması gerekmektedir. Yanlış olan; ses yalıtımını kendi başınıza bir ustaya yaptırmanız. Doğrusu; ses yalıtım işlemleri ciddi bir profesyonellik istemektedir. Dolayısıyla ses yalıtım uygulamalarını, alanında uzman ses yalıtım firmalarına yaptırmalısınız.

Üçlü yalıtım camlarının daha iyi ses yalıtımı sağladığı düşüncesi, yapılan diğer bir yanlıştır. Çünkü üçlü yalıtım camlarının gürültü kontrolü performansı, ikili yalıtım ünitelerinden iyi değildir. Yoğun yaya ve araç trafiğinin olduğu bir caddede gürültüyü engellemenin mümkün olmadığı düşüncesi, yanlış bir düşüncedir. Doğrusu, döşemelerde ve duvarlarda alınabilecek tedbirlerle ve doğramaların yenilenmesiyle çevre ve komşu gürültülerinden büyük oranda kurtulabilirsiniz.

Gözenekli geçirgen malzemelerin iyi bir ses yutucu oldukları düşüncesi de sıkça yapılan yanlışlardandır. Doğrusu; İyi bir ses yutuculukta gözenekli geçirgen hacmin dışarıya açık olması gerekir. Gözenekler birbirleri ile bağlantılı ve açık olmalıdır. Poliüretan sert köpük ya da kauçuk köpüğü gibi kapalı gözenekli malzemeler, ısı yalıtımına uygundurlar fakat ses yutucu olarak çok verim vermezler. Ses düzeyi fazla olan bir sesin frekansı da büyüktür düşüncesi yanlıştır çünkü sesin şiddeti, sesin frekansına göre değil ses dalgalarının ses düzeyine göre belirlenmektedir.

Isı yalıtım malzemelerinin aynı zamanda ses yalıtımında kullanılabileceği düşüncesi kısmen yanlıştır. Çünkü ısı yalıtım malzemelerinin arasında ses yalıtımına katkı sağlayan malzemeleri vardır fakat ses yalıtımı konusunda öncelik ses yalıtım malzemeleri olmalıdır. Ses hızı değişmez düşüncesi de yanlıştır çünkü ses hızı havada sıvı, katı ve gaz ortamlarda değişmektedir. 

Blog Son 8 Makale