0216 573 66 13

Ses kirliliğinin ve gürültünün giderek arttığı günümüzde hemen hemen her yerde bu sorunla karşılaşmaktayız. En rahat edeceğimizi düşündüğümüz yer olan evler de bile bu sorunu yaşayabiliyoruz. İster eviniz olsun, ister iş yeriniz, okulunuz ya da toplu paylaşıma açık mekanlar sürekli olarak bir gürültü merkezi olarak karşınıza çıkabiliyor. Bu durumu en aza indirmenin de tek yolu da, binalarımızda ses yalıtımı yaptırmak.

Aslında ses yalıtımı hangi durumlar için gerekli diye baktığımızda bunu 3 ana başlıkta sıralayabiliriz;

  1. Rahatsız edici seslerin olumsuz etkilerinden korunma gerekliliği: Evinizde ya da ofisinizde sizleri rahatsız eden, dikkatinizi bozan ya da sizi artık olumsuz olarak etkileyen sesler ve gürültü varsa, bunu engellemek için bulunduğunuz mekanda ses yalıtımı artık kaçınılmaz demektir.
  2. Yapılan iş gereği ses yalıtımının zorunlu olduğu meslek grupları: Ses kayıt stüdyosu, radyo ve televizyon stüdyoları gibi, dışarıdan gelebilecek seslere karşı yalıtımlı olması gereken yerler.
  3. Sahip olunan mekanda yüksek ses varsa, bunun olumsuz etkilerini çevreyi rahatsız etmeyecek noktaya getirme durumu: Belli bir ses seviyesi üzerinde ses yayan işletme (sinema, müzikli eğlence yeri, imalathane gibi ) ya da kuruluşların, çevrelerine rahatsızlık vermemek için alması gereken önlemler.

Bunlar dışında, yüksek ses ve gürültünün insanları rahatsız edici boyutta olduğu her yerde ses yalıtımı yaptırmak gereklidir; okullar, hastaneler, hasta ya da yaşlı bakım evleri, oteller, gün içinde kalabalık olan kamu binaları, gürültülü ortama sahip ofisler ve iş yerleri gibi.

Bugün yüksek ses ve gürültünün sürekli olması durumda, bunun insanlarda hem kulak hem de ruh sağlığına zarar verdiği ispatlanmıştır. Özellikle çalışma ortamında ya da okullarda yüksek sese maruz kalanlarda; dikkat dağınıklığı, işte performans azalması ya da öğrenmede yetersiz kalma sorunları görülmektedir.

 

Blog Son 8 Makale