0216 573 66 13

Her geçen gün bir yenisi inşa edilen alışveriş merkezlerinin içerisinde vizyon filmlerinin gösterimini yapan sinema  salonları da bulunmaktadır. Sinema salonlarının alışveriş merkezi içerisinde olması, her gün binlerce insanın girip çıktığı bu alışveriş merkezlerinde büyük bir ses kargaşasını yaratmaktadır. Dışarıdan gelen seslerin sinema salonları içerisine karışması filmdeki seslerle karışarak izleyici konsantrasyonunu bozmakta ve keyifsiz geçen dakikalar yaşatmaktadır.

Sinema salonlarında gösterimde olan filmlerin sesleri ise alışveriş merkezinin içerisindeki seslere karışarak gürültü kirliliği yaratmaktadır. Bu durumların yanı sıra alışveriş merkezleri içerisinde yer alan ya da tek başına bir inşa olan sinema salonları arasındaki film seslerinin de salonlar arasından birbirine karışması yine konsantrasyon bozucu ve keyif kaçırıcı bir durum yaratmaktadır. Sinema salonlarında oluşabilen sorunlardan bir diğeri de yankı problemidir. Bu gibi durumların önlenmesi için yapılması gereken ses yalıtımı ise bu aşamada bir ihtiyaç hâline gelmiştir.

Sinema  salonlarına uygulanacak olan ses yalıtımı, akustik ses yalıtımıdır. Akustik ses yalıtımı, sinema salonlarındaki seslerin birbirine karışmasını, içerideki sesin dışarı çıkmasını, dışarıdaki sesin içeri girmesini ve yankı problemlerini düzeltecek ve akustik bir ortam yaratacaktır. Sinema salonlarında uygulanacak ses yalıtımları için diffüzör, bas kapanı, taş yünü, üçgen piramit sünger, strafor, cam yünü ve özel akustik ürünler kullanılabilmektedir.

Akustik yalıtım için ise akustik kumaş kaplı ses yalıtım malzemeleri ve akustik ses yalıtım süngerleri tercih edilebilmektedir. Bu malzemelerin yanı sıra zemine uygulanan kauçuk tabanlı halı ya da kauçuk mantar levha da kullanışlı yalıtım malzemeleridir. Farklı alternatiflerdeki renk seçenekleriyle ortamın estetik görüntüsünü de koruyan ses yalıtımları, uzman kadrolar tarafından birinci sınıf kalite malzemelerle uygulanmalıdır.

Uygulanan ses yalıtımı dışarıdan içeri giren, içeriden dışarı çıkan ve salonlar arası birbirine karışan sesleri önleyerek sinema salonlarının verimini ve kalitesini artıracak ve çevreye yayılan zarara engel olacaktır.

Blog Son 8 Makale