0216 573 66 13

Gelişen şartlar ve iyileşen yaşam kalitesi neticesinde her geçen gün birçok insan spor yapmaya başlamaktadır. Sağlık için spor yapan kişiler, kendilerine sporu meslek edinen sporcular, güne spor sayesinde rahatlayarak başlamak isteyen ve sporu kendilerine hobi edinen kişiler, öğrenciler ve daha birçok kişi spor salonlarına gitmektedirler. Sportif aktivite hizmetleri özel kuruluşlarda, devlet kuruluşlarında, spor federasyonları bünyesinde hizmet veren salonlarda ve okullarda verilmektedir.

Spor salonları genel olarak çok geniş alanlar içerisinde yer almaktadır. Boks, güreş, halter gibi insan sesinin çok olduğu sporlar; kapalı spor salonlarında oynanabilen basketbol, voleybol gibi sporlar; pilates, kondisyon gibi müzik eşliğinde konsantre olunan sporlar ve daha birçoğu spor salonlarında oldukça fazla gürültü çıkmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra spor salonlarının en büyük dezavantajı da iç mekandaki seslerin çarparak geri dönmesi, yani yankı yapmasıdır. Bu durumların oluşmaması için yapılması gereken ise hizmet veren spor salonuna ses yalıtımı yaptırmaktır.

Spor salonlarındaki; içerideki seslerin dışarı çıkması, dışarıdaki seslerin içeri girmesi, spor branş odaları arası seslerin birbirine karışması ve salon içerisindeki sesin yankı yapması sorunlarını ses yalıtımları çözebilmektedir. Bu sorunları çözmek için yapılacak ses yalıtım uygulaması, birinci sınıf kalite malzemelerle ve uzman kadro tarafından uygulanmalıdır. Ses yalıtımı uygulamasındaki süreçlerden biri olan planlama sürecinden sonra uygulama sürecine geçilmeli ve bu süreçte yüksek derecede ses izolesi sağlayabilen ses yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir.

Yankılanma sorunu için akustik yalıtım yapılabilir ve bu uygulama için akustik yalıtım malzemeleri kullanılabilir. Akustik yalıtım malzemeleri arasından akustik ses yalıtım süngeri, iç mekanı ve dış mekanı rahatsız edici seslerin engellenmesinde oldukça ideal bir malzemedir.Özellikle okullarda, öğrenci başarısı açısından çok önemli olan spor salonu ses yalıtımı, büyük bir alan içerisinde yer alan hemen her spor salonuna uygulanmalıdır.

Blog Son 8 Makale