0216 573 66 13

Ses kirliliğinin sonucu oluşan zararlı etkiye karşı ses izolasyonu denilen tedbir amaçlıdır. İzolasyon sonucu ses düzenli bir yapıya gelir ve bu da zararı en aza indirger. Ses yalıtımı daha çok gürültüyü azaltıcı ortam yaratmak içindir. Ses izolasyonunun sesi içine çekme veya geri sektirme unsurları mevcuttur. Bar, disko gibi eğlence mekanları; hastane, okul gibi kamu kuruluşları ve bunların yanı sıra evler gibi bir çok ortama ses yalıtımı yapılması uygundur. Tüm bu alanlarda yapılan yalıtım çevredeki ses kirliliğine karşı çözüm olur.

Ses İzolasyonu Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır Bilgi

Ses kulağımızın duyma işlemini gerçekleştirmeye yarayan dışarıdan gelen havadaki titreşime verilen addır. Kulaklar hassas olduğundan ses kirliliğine dikkat edilmelidir. Yaşanılan ve çalışılan her ortamı ses kirliliği açısından her türlü muhafaza yapılması uygundur. Bunun için günümüz şartlarında ses yalıtımı denilen, duvara yapılan işlem ortaya çıkmıştır. Dışarının zararlı seslerinden korunmak mümkün olmaktadır. Fiziksel zararın yanı sıra ruhsal yönden de zarar veren ses kirliliğine karşı alınan önlem kişilere huzurlu sakin bir ortam sağlar.

ses izolasyonu

Ses İzolasyonu Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır ve Sonuçları

Yüksek sese maruz kalan ortamlara yapılan ses izolasyonu işlemi dört şekilde yapılmaktadır. İlki tek katmanlı düşük seviyeli ses yalıtımı işlemidir. Bu işlem için öncelikle izolasyon yapılacak ortamın analizi ve ölçümlerinin doğru yapılması sonrasında ise gürültü gelen bölüme uygun şekilde izolasyon yapılır. Diğer bir şekil ise çift katmanlı orta seviyeli işlemdir. Bunda ise gelen sesi ortadan yok etmek için uygulanır. Çift katmanlı yüksek seviyeli ses yalıtımı şekli en korunaklı seviyedir. Son olarak sessiz oda izolasyonu ile tamamı ile ses geçirmeyen ortam yaratılır. Bu daha çok radyo sektöründe tercih edilir. Sesin yoğunluğuna göre izolasyon şekli değişir

Blog Son 8 Makale