0216 573 66 13

Ses İzolasyonu Sistemleri

Ses İzolasyonu Sistemleri

  • Stok Kodu 4815
  • Stokta 1 Adet mevcut
  • Bu Ürünü En Az 1 Adet Ve Üzeri Alabilirsiniz
  • Bu ürün 14926 Kez incelendi

Ses, titreşim oluşturan bir kaynağın, havada dağılması ve kütlelerle çarpışması sonucu oluşan fiziki olaya denir.  Ses kimi zaman gürültü kaynağı da olabilmektedir. Gürültü kaynağı olan ses, oldukça rahatsız edici seviyelere ulaşabilir. Böyle bir durum karşısında çözüm olarak karşımıza ses izolasyon sistemleri çıkmaktadır. Ses izolasyonu, gürültüyü önleyen yalıtım malzemelerinin kullanılmasıyla uygulanan bir tekniktir.

Ses izolasyonu, sesin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine yardımcı olur. Ses olayı meydana geldikten sonra ses, karşısına bir engel çıktığı zaman; farklı fiziksel olaylarda olduğu gibi tepki verir. Sesin bir kısmı engele çarparak geri yansır. Bir kısmı ise; engel tarafından yutulur. Sesin kalan bir diğer kısmı ise; engelin karşı tarafına geçer. İşte burada izolasyonda kullanılacak malzemenin özelliği ortaya çıkar. Yani her malzemenin kendine özgü gürültüyü yutma potansiyeli vardır. Eğer yalıtım malzemesi olarak, sesleri yutma potansiyeli fazla bir malzeme kullanıldığı zaman, ses yalıtımı istenilen amaca hizmet etmiş olur.

ses izolasyonu

Ses izolasyonu, gürültünün yoğun olduğu fabrika, eğlence merkezi yada iş ortamlarının yoğun olarak bulunduğu yerlerde uygulanır. Ayrıca hastanelerde, okullarda, konutlarda da uygulanması faydalı olacaktır. Yine düşük ses seviyesi gerekli olan iş alanlarında da uygulanması faydalı bir husustur. Radyo yayıncılığı yapılan mekanlarda, müzik stüdyolarında ve hastanelerde hastalara sessiz ve huzurlu bir ortam imkanı sağlamak için kullanılır. Ayrıca okullarda dışarıdan gelecek, dersin akışını engelleyecek sesleri kesmek amacıyla uygulanır. Ses izolasyonu kavramı daha binaların yapılması aşamasında dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Modern Ses İzolasyonu Yöntemleri

Günümüz yaşam tarzı çarpık kentleşmenin de neticesinde kapalı mekânlarda ve apartman dairelerinde geçmektedir. Bununla birlikte apartmanlarla iş yerleri de birbirine o kadar yakın hale gelmiştir ki gürültü hayatın bir parçası haline dönüşmüştür. Oysa gürültü insan sağlığı açısından en zararlı olan dış etkenlerden birisidir. Çünkü kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkan ses insan zihnini yormakta ve birtakım psikolojik olumsuz etkileri de zaman içerisinde meydana çıkmaktadır. Yorgunluk baş ağrısı uykusuzluk gibi yan etkiler insanın yaşam kalitesini aşağılara çekmektedir. İşte bu noktada modern teknoloji ses izolasyonu yöntemleriyle insanların imdadına yetişmektedir.

Günümüzde kullanılan birçok ses izolasyon türü bulunmasına rağmen birçoğunun hammaddesi aynıdır. Camyünü ve taş yönünden imal edilen ses izolasyonu malzemeleri oldukça kullanışlı ve uzun ömürlüdür. Bu iki madde yapısı gereği sesi abzorbe etmekte ve karşı tarafa geçirmemektedir. Bununla birlikte güvenlik noktasında da geçmişte kullanılan izolasyon malzemelerine nazaran çok daha sağlıklıdır. Daha evvel kullanılan malzemeler yanabilen materyallerden imal edildiği için binalarda bir takım sorunlar ortaya çıkartabilmekteydi. Ancak günümüzdeki ses izolasyon malzemeleri yanmaz özellikle imal edildiğinden dolayı bir güvenlik sorunu ortaya çıkartmamaktadır.

Bununla birlikte çok farklı desenlerde ve dokularda üretilen ses izalasyonu kaplamaları apartmanlar ve işyerleri için en iyi çözüm olmaktadır. Piramit sünger bunlardan birisidir ve oldukça kaliteli bir izolasyon meydana getirmektedir. Ancak sesin dengeli dağılımı önemli ise bu noktada akustik sünger türleri ön plana çıkmaktadır. Özellikle kayıt stüdyosu gibi yerlerde bu tip süngerler çok daha kullanışlı olmaktadır. Ayrıca ses izolasyonu konusunda üretilen paneller de De monte yapısıyla taşınabilir bir özellik göstermekte ve oldukça kaliteli çözümler olmaktadır ve her türlü yapıda kullanılabilmektedir.

Benzer Ürünler