0216 573 66 13

Ses yalıtımı, yüksek sesli mekânlarda gürültünün dışarı çıkmasını engellemek, sessizlik ihtiyacı olan mekânlarda dış seslerin içeriye girmesini önlemek amacıyla çeşitli materyaller kullanılarak zemin, tavan ve yan duvarların kaplanması yöntemiyle yapılan bir izolasyon uygulamasıdır. Özellikle yoğun gürültü yayan fabrika, santral, üretim ve montaj atölyesi, bar, disko, düğün salonu, eğlence merkezi, konser alanı, metro ve tren istasyonları, atış poligonu, tiyatro, sinema ve konferans salonları ses kirliliği oluşturmamak adına mutlaka yalıtım yaptırmalıdır. Bu amaçla cam yünü, taş yünü, ahşap yünü, akustik halı, kauçuk tabla ve akustik sünger gibi malzemeler kullanılır.

Günümüzde gürültü kirliliğinin ciddi rahatsızlıklara sebep olduğu bilindiğinden ev, okul, işyeri, otel, pansiyon, öğrenci yurdu, kütüphane, hastane, uçuş kontrol kabini, radyo yayın stüdyosu gibi mekânlarda yalıtıma oldukça önem verilmektedir.

Bu amaçla en çok tercih edilen yalıtım malzemesi olan akustik sünger modelleri; yalıtım ihtiyacına göre farklı kalınlıklarda ve farklı materyallerden üretilmektedir. Yoğun gürültünün olduğu mekânlarda piramit, yumurta, labirent gibi şekillerle ses emilim kapasitesi artırılmış süngerlerden yararlanılır. Ayrıca kendinden yapışkanlı, yanmaz, temizlenebilir, antibakteriyel, doğal, renkli özellikteki akustik süngerler farklı ihtiyaçlara cevap verebilen, uygun fiyatlı malzemeler olduğundan ses yalıtımı için sıklıkla tercih edilmektedir.

Akustik sünger çeşitleri poliüretan köpük, sıkıştırılmış kırpık sünger veya kauçuk gibi farklı malzemelerden üretilmektedir. Düz, desenli, renkli, bariyerli modelleri mevcuttur. Gürültü kirliliğinin önüne geçmede akustik süngerler oldukça başarılıdır. Alev almaz modelleri ile yangına dayanıklı çeşitleri, antimikrobiyal, temizlenebilir, nem, küf, mantar ve koku yapmayan modelleri özellikle ev, okul ve hastane gibi temizliğin ve güvenliğin ön planda olduğu mekânlarda ses yalıtımı için kullanılmaktadır. Akustik süngerler sağlığa zararlı kanserojen boyalar ve kimyasal maddeler içermediğinden güvenlidir.

Blog Son 8 Makale