0216 573 66 13

Diğer ses yalıtımlarından farklı olarak, ortamdaki akustiğin sağlanması, düzenlenmesi; eko ve yankı problemlerinin engellenmesi, giderilmesi; ortamdaki ses akışının eşit miktarda yayılmasının sağlanması ve sesin iyileştirilmesi için kullanılan ses yalıtım uygulamalarına akustik ses yalıtım uygulamaları ismi verilmektedir.

Akustik ses yalıtımlarının kendilerine özgü uygulanışları ve kendilerine özgü yalıtım malzemeleri bulunmaktadır. Bu malzemeler arasında akustik kumaş kaplı paneller, akustik kumaşlar, akustik kapılar, ahşap paneller, ses yalıtım bariyerleri, duvar levhaları ve daha birçok malzeme bulunmaktadır. Akustik sünger kategorisindeki tüm süngerler yanmaz özelliktedirler. Bu malzemeler arasında alanına göre en kullanışlı malzemeler olarak bilinen yanmaz süngerler de mevcuttur. Yanmaz süngerler yüksek ısı ve yangın gibi durumlarla karşılaştıklarında herhangi bir erime, nemlenme göstermez ve yüksek ısıya karşı dirençli yapılara sahip oldukları için yanmazlar.

Bu doğrultuda tehlike arz etmeyen ve yangın yalıtımının yapılacağı yerlerde de kullanılabilen yanmaz süngerler, yüksek ses yutma kapasiteleri ile iç sesin dışarı çıkışını ve dış sesin içeri girişini engelleyebilen ses izole edici süngerlerdir. Bu süngerler yüksek hava hızlarıyla karşılaştıklarında da herhangi bir aşınma göstermeden uzun yıllar kullanılabilmektedirler. Orta ve yüksek frekanstaki seslerin yalıtımını en iyi şekilde yapan akustik süngerler, esnek ve kolay uygulanabilir yapılarıyla hemen her mekandaki tavan ve duvarlara kolaylıkla uygulanabilmektedirler. Akustik yanmaz süngerler arasında; yumurta sünger, piramit sünger, labirent sünger, bariyerli sünger, renkli sünger, yapışkanlı sünger yer almaktadır. Yanmaz özellikteki süngerlerin yüzeyleri labirent, yumurta gibi formlara dönüştürülerek akustik performanslarının daha da artması da sağlanabilmektedir.

Genel olarak akustiğin sağlanması gereken yerler olan konferans ve toplantı salonları, sinema ve tiyatro salonları, kayıt ve müzik odaları, hastane odalarında kullanılan akustik ses yalıtım süngerleri bu alanlar dışında beyaz eşya ve otomotiv sektöründe de kullanılmaktadır.  

Blog Son 8 Makale