0216 573 66 13

Yapılarda rahatsız eden fazla sesin dışarı çıkışını önlemek üzere bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bu durum sadece yapılarda değil farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. İşte sesin dışarı çıkmasını önleyen sisteme ses yalıtımı denir. Günümüzde ses yalıtım sistemleri daha etkili hale gelmiştir. Kazan daireleri, makine odaları, stüdyolar, asansör dairesi, fabrikalar, sinema salonları, diskolar ve daha birçok alanda ses yalıtım sistemlerine rastlanmaktadır. Bunu yapmak için sesi içeride tutan sünger gibi özel malzemeler kullanılmaktadır.

Jeneratör Ses Yalıtımı

Elektrik kesintisi ile devreye giren jeneratörlerde önlem alınmadığı zaman çok güçlü ses çıkmakta ve iş yeri ya da diğer alanları rahatsız edebilmektedir. Makine büyüklüğü ne kadar fazla olursa, çıkardığı ses de o kadar fazla olur.  Bunu engellemek üzere geliştirilen ses yalıtım sistemleri ile sorun giderilmiş olur.

Ses Yalıtım Ücretleri

Ses yalıtım fiyatları yapılan işlemin özelliği, alanın büyüklüğü ve kullanılan yalıtım malzemesinin teknik özelliğine göre değişir. Ayrıca kullanılacağı alana göre ürün de değişebildiğinden yine mekân özelliği de etkili olacaktır.

İyi Bir Ses Yalıtım İçin Ne Yapılmalı?

Ses yalıtımı yapmak için ihtiyaç olan malzemenin bulunması önceliklidir. Ürünün güçlü bir ses tutma özelliğinin olması önemlidir.  Diğer taraftan dekoratif yönden düşünülürse rahatsızlık vermeyecek şekilde montajının yapılması gereklidir. Süngerler yaygın kullanılan ses yalıtım ürünlerinden birisidir. Yapılar için akustik süngerler duvar ve tavana monte edilerek ses yalıtımı yapılır.

Ses Yalıtım Ürünleri

En çok kullanılan ses yalıtım ürünlerinden biri akustik süngerlerdir.  Ayrıca, labirent sünger, piramit sünger yumurta sünger, yanmaz akustik süngerler, bass kapanı süngerleri de diğer örneklerdir. Yapıların dışında ya da ayrı bir dairede yer alan jeneratörler için de iç ve dış yalıtım sistemi hazırlanır.

Blog Son 8 Makale