0216 573 66 13

Ses yalıtımının sağlanması özellikle büyük şehirlerde önemli bir konu maddesi haline gelmiştir. Gürültü, yüksek şiddette desibel değerine sahip seslerin tümüdür. Bu sesler, inşaat gürültüsü olabileceği gibi, trafik, endüstri veya diğer çevresel etkenlere bağlı olarak oluşabilir. Gürültüye uzun süre maruz kalan kişilerde, duyma kaybı ve strese bağlı psikolojik rahatsızlıklar görülmektedir. Bireylerin hem bedensel hem de ruhsal bütünlüklerinin zarar görmemesi için, ses yalıtımına sahip yerlerde ikamet etmesi ve çalışması şarttır.

Ses yalıtımının sağlanması için pek çok farklı özellikle akustik yalıtım malzemesi mevcuttur. Duvarlar arasındaki boşlukları ve kat aralarındaki boşlukları uygun basotect ve düz süngerlerle kaplamak gürültüyü büyük oranda azaltacaktır. Diğer katlardan gürültüleri engellemek için ikinci adım olarak tavan ve taban altı yalıtım kaplamaları konulabilir.

Eğer ortamın kendisinden kaynaklanan ve dışarıya gitmesi istenmeyen ek gürültüler varsa (makine dairesi, müzik stüdyosu, tiyatro salonu gibi) ek önlem olarak mutlaka duvarlara doğrudan izolasyon malzemeleri ile kaplama işlemi uygulanmalıdır. Gürültünün desibel şiddetine uygun malzemeler seçilmesi ve sönümleme kapasitesine bağlı olarak piramit akustik sünger, akustik bariyer sistemler ve yumurta akustik süngerler gibi malzemeler kullanılmalıdır. Girintili yüzeyler sesi sönümleyerek şiddetini azaltacaktır.

Adetaş Yapı evinizde ve iş yerinizde Ses yalıtımının sağlanması için tüm malzeme ve işçilik danışmanlığı desteğini vermeye hazır. Mekan özellikleri, kişilerin ihtiyaçları ve gürültü kaynakları gibi etkenler değerlendirildikten sonra, en kaliteli ithal akustik yalıtım malzemeleri ile birlikte yapılan kurulum sonucunda gürültü probleminiz ortadan kalkacaktır. Malzemeleri satın alırken, hepsinin yangına dayanımlı olmasına özellikle dikkat edin. Yangına dayanımlı malzeme kullanımı yönetmelikler çerçevesinde talep edilen bir gerekliliktir ve hem sizin hem de sevdiklerinizin olası bir yangın anında hayatını kurtaracaktır. 

Blog Son 8 Makale