0216 573 66 13

Gürültü ve ses kirliliğinin çevremizi kuşattığı günümüz koşullarında, mekanlarımız için ses yalıtımı hepimiz için kaçınılmaz bir ihtiyaç durumuna gelmiştir. Nüfus artışı, kentleşme, çevre koşulları gibi pek çok etken gürültü sorununu her geçen gün bir kat daha arttırmaktadır. Her ne kadar günlük hayatımızda gürültü ve yüksek sesleri kanıksamış gibi görünsek de, verdiği zararlar kaçınılmaz bir gerçektir. Süreklilik gösteren yüksek ses ve gürültünün insana verdiği fizyolojik ve ruhsal zararlar şöyle sıralanabilir;

  • 60 - 70 db ( normal konuşma tonu ) üzeri sesler işitmede geçici ya da kalıcı hasarlara yol açabiliyor.
  • Yüksek ses dikkat dağılmasına sebep oluyor.
  • Çevreden gelen gürültü 60 db olduğunda, konsantrasyon dağınıklığı ve iletişimde sorunlara yol açıyor.
  • Agresif ruh hali ve davranışlarda değişikliklere yol açması.
  • Çalışma verimini düşürmesi.
  • Uyku bozukluklarına yol açması.

Sıralanan tüm bu olumsuz sonuçların bilimsel olarak kanıtlandığı düşünüldüğünde, bugün ses yalıtımı ihtiyaçtan da öte, zorunluluk olarak dahi kabul edilebilir.

Teknolojik gelişmeler sayesinde, bugün ses yalıtımı konusunda her mekana uygun çözümler bulunmaktadır. Ayrıca sunulan malzeme çeşitliliği ve ekonomik fiyatlarla bunu gerçekleştirmek her geçen gün kolaylaşmaktadır. Her gün katlanılmaz şekilde artan bir sorun için, ulaşılabilir kolay, ekonomik ses yalıtım çözümleri artık lüks olarak kabul edilmemektedir.

Ses yalıtımı konusunda yapılacak en doğru adım; mekanınız için uzman kişilerce ön çalışma yapılması, ihtiyacınıza en uygun yalıtım şekli ve malzemelerinin tespit edilmesidir. Bu aşamadan sonra yapılacak ses yalıtımı sayesinde aradığınız huzurlu sessiz ortama kavuşmanız çok fazla sürmeyecektir. Fizyolojik ve ruhsal rahatsızlıklara yol açabilecek bir sorunu ortadan kaldırmak hiç bir zaman lüks değil; ihtiyaçtır ve hatta zorunluluktur.

Blog Son 8 Makale