0216 573 66 13

Ses, yüksek seviye de çıktığında çevreye büyük rahatsızlık ve kirlilik verir. Son dönemlerde iç-içe olan yaşantılardan ötürü sürekli yüksek sese, gürültüye maruz kalmış bir toplum yapısı göze çarpmaktadır.

 Gürültü, modern hayatın bize sunmuş olduğu en büyük tutsaklık ve dezavantajdır. Alınan önlemler çok fazla yeterli olmadığından dolayı içerisinde bulunduğumuz sistem bize "gürültüyle yaşamamız gerektiğini, bu durumda nasıl önlemler almamız gerektiğini" öğretmektedir. Ancak, bu küçümsenmeyecek derecede ciddi bir sorundur veherhangi bir göz ardı edilme durumunu kaldırmayacaktır.

Sese maruz kalan kişilerin davranışlarında, konuşmalarında ve yaşantılarında bir müddet sonra anormallikler gözlemlenmektedir. Gürültüden ötürü sosyal dünyaya adapte olamayan ve davranışlarında değişiklikler meydana gelen kişiler bu durumu çok zaman sonra fark ederler. Gürültünün etkilerinden dolayı insanların göstermiş olduğu tepkilerin dışında alakasız tepkiler verilmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin fikirlerinde değişiklik ve kararsızlık gözlemlenmektedir. Bu kişilerin algıları kapalıdır, anlama ve anlatma zorluğu çekmektedir. Ayrıca sadece psikolojik açıdan değil bedensel (sağlıksal) sorunlarında oluşmasına neden olur. Solunum- dolaşım gibi bedensel faaliyetlerin çalışması aksanır.

Bu durum karşısında sesin etkilerini en az seviyeye düşürmeli ve özellikle hamile bayanları gürültülü ortamlardan uzak tutmalılardır. Çünkü yüksek sese maruz kalan annenin karnındaki bebek sakat, ölü doğabilir, hatta ve hatta erken doğumlar bile gözlemlenebilir. Otobüs, ağır araç, endüstri ve sanayi bölgesi, gürültünün ana merkezidir. Ses yalıtımı ise bu seslerin bitmesi ve mekanın sesten arındırılması için çalışmalar yürütülmekte ve özellikle orta-yüksek frekanstaki seslerin kontrolü ele alınmalıdır. Ses yalıtımı yapılacak olan mekan ne türden bir yalıtım malzemesine ihtiyaç duyuyorsa öncelikli olarak o belirlenir,ardından bu malzemeler istenilen bölümlere monte edilir.

Pencereler, duvar ve tavanlar gibi çok çeşitli alanlara yapılacak/uygulanacak olan bu sistemler yapıştırılmalı ve kendinden yapışkanlı olmaktadır. Kendinden yapıştırmalı olan ses yalıtım malzemeleri birkaç dakika içerisinde mekana monte edilmektedir, ancak diğer ses yalıtım malzemesi için mekan önceden yapıştırıcı boya ile kaplanıp ardından ses yalıtım panelleri/ süngerleri uygulanır. Çok çeşitli yapıya sahip olan ses izolasyon ürünleri geniş bir renk ve ürün yelpazesine sahiptir.

Blog Son 8 Makale