0216 573 66 13

A 30/6 Tipi Pvc Su Tutucu Bant

A 30/6 Tipi Pvc Su Tutucu Bant

  • Stok Kodu 652
  • Lütfen Stok Sorun.
  • Bu Ürünü En Az 0 Adet Ve Üzeri Alabilirsiniz
  • Bu ürün 2794 Kez incelendi

 

 Kullanılacağı yere göre özel renkli, istenen teknik özelliklere uygun, kauçuk esaslı, özel boylarda PVC Su tutucu bant üretimi fabrikamızda yapılmaktadır.

     Beton ve Betonarme yapıların bazı noktalarında derz bırakılması zorunludur. Betonarme yapı elemanlarında genleşme ve çökmeden dolayı yapıda doğabilecek hasarların önlenmesi amacıyla bazı kısımlarda bırakılan derzler genleşme derzi olarak tanımlanmaktadır. Yapıda kullanılan çimento prizini tamamladığında, hacimde meydana gelen azalma sebebiyle meydana gelebilecek deformasyonun yapıya zarar vermesini önlemek amacıyla genleşme derzi bırakılması gerekmektedir. 

     Bilindiği gibi yapılardaki genleşme sünme hareketleri ihmal edilmeyecek kadar büyük ve devamlı tekrarlanan hareketlerdir. Diğer bir yandan, beton dökümünün bir süre için durdurulduğu, sonra yeniden başlatıldığı yerde bırakılan ve basınç gerilmelerinin doğrultusunda dik olarak düzenlenen derzler inşaat derzi olarak tarif edilmektedir. Termik genleşmeler veya zemin hareketleri sebebiyle yapıda düzenlenmiş olan derzler daralma gösterir. Bu çeşit derzler daralma derzi olarak tarif edilir.

     Kullanım Alanları; 

 

 

Barajlar Hidro Elektrik ve Termik Santralleri
Göletler Köprüler
Sulama Kanalları Arıtma Tesisleri
Su Depoları Metro İnşaatları
Su Tasfiye Tesisleri Viyadükler
Yüzme Havuzları İstinat Duvarları
Rıhtımlar Zemine Oturan Döşemeler ve Temeller
İsale Tünelleri Endüstriyel Yapılar

 

 
     Tip Seçimi;


      Beton işlerinde kullanılan PVC plastik bant tipinin seçiminde, derzde su yalıtımı mı yoksa hareket transferlerine engel olmak mı, yoksa her iki özelliğin de ağırlıklı olduğu bir uygulamanın mı gerçekleştirileceğinin belirlenmesi gerekir. Öyle ki: yapının zemindeki basınçlı suya karşı korunması gerekiyorsa, derzlerde kullanılacak PVC su tutucu bantlar, derzlerden içeriye su sızmasını önleyecek şekilde betonun su ile temas eden yüzeylerinde kullanılmalıdır. Eğer basınçlı zemin suyu söz konusudeğilse ve derzde dinamik hareketlerin transferine engel olunmak istenirse bu takdirde beton kesintinin merkezinde kullanılan merkezi tip PVC su tutucu bantlar kullanılabilir. Eğer yapı deprem kuşağı üzerindeyse veya taşman olayının yoğun olarak beklendiği yerlerde yapılmakta ise bu takdirde, meydana gelebilecek aşırı germeleri absorbe edecek ve çaprazlama yönlerdeki gerilmelere dayanıklı bant tipi seçilmelidir.

     Genleşme derzlerindeki, bir takım parametrelere bağlı olarak 18 mm ile 50 mm arasında derz aralığı düzenlemesi söz konusu olmalıdır. Derzin görünür yüzeyinde veya PVC su tutucu bant bulunmayan yüzeyinde, derz içindeki malzemelerin ve derzin korunması açısından kapama profili olarak isimlendirilen özel amaçlı bantların kullanılması gerekmektedir. Bu tip bantların beton dökümü sırasında kullanılan tipleri olduğu gibi beton dökümünden ve prizin tamamlanmasından sonra dışarıdan monte edilen tipleri de bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 


Su tutucu bantlar, düşük etkili sıvılardan yüksek düzeyde gelen sıvıları soğurmakta oldukça etkilidir. Korunaklı modelleri de mevcut olan bu su tutucu bantlar, diğer su tutucu bant modellerine nazaran daha avantajlıdır. Adetaş Yapı Market’in üretmiş olduğu su tutucu bantlar, alanında eğitimli mühendisler ve uzman ekipler tarafından özel olarak planlanmıştır.

Su Tutucu Bant Nasıl Uygulanır

Meydana gelebilecek küçük çaplı bir sıvı olayı başta olmak üzere yağmur gibi beklenmeyen hava olaylarının ani bir şekilde bastırması halinde ortaya çıkabilecek etkileri kırmak için dayanıklılık yüzdesi fazla olan su tutucu bantlar kullanılmaktadır. Su tutucu bantlar ortamın sıcaklığına uygundur ve küflenmez, sağlığı tehlikeye düşürecek hiçbir durum meydana getirmez.

Bu bantlar rahatlıkla şekil alır, çünkü esneme ve şekil alma potansiyelleri oldukça yüksektir. Yapışkanlı özellikleri sayesinde kolaylıkla mekâna uygulanmakta olup, zamandan da tasarruf gerçekleştirilmiş olur.

Su tutucu bant satın alımı gerçekleşmeden önce, müşterilerin firmalardan talep etmesi gereken birkaç yardım vardır;

  • Su tutucu bant üretimi yapan firmalar, sıvı geçmesine izin vermeyecek şekilde mekana önceden gelerek durum değerlendirmesi yapmakla yükümlüdür.
  • Müşterinin dileği bir emir olarak algılanmalı ve bu çalışma koşulları dikkate alınarak uygun ortam sağlanmalıdır.
  • Su tutucu bant gerçekleştirilmeden önce alan iyice temizlenmelidir.
  • Yapısal özelliklerine bağlı olarak en uygun su tutucu bantların hangisi olacağı konusunda teşhis yapılmalıdır.
Benzer Ürünler