0216 573 66 13

DT 25/8 Tipi Pvc Su Tutucu Bant

DT 25/8 Tipi Pvc Su Tutucu Bant

  • Stok Kodu 733
  • Lütfen Stok Sorun.
  • Bu Ürünü En Az 1 Adet Ve Üzeri Alabilirsiniz
  • Bu ürün 1912 Kez incelendi

 

 Kullanılacağı yere göre özel renkli, istenen teknik özelliklere uygun, kauçuk esaslı, özel boylarda PVC Su tutucu bant üretimi fabrikamızda yapılmaktadır.

     Beton ve Betonarme yapıların bazı noktalarında derz bırakılması zorunludur. Betonarme yapı elemanlarında genleşme ve çökmeden dolayı yapıda doğabilecek hasarların önlenmesi amacıyla bazı kısımlarda bırakılan derzler genleşme derzi olarak tanımlanmaktadır. Yapıda kullanılan çimento prizini tamamladığında, hacimde meydana gelen azalma sebebiyle meydana gelebilecek deformasyonun yapıya zarar vermesini önlemek amacıyla genleşme derzi bırakılması gerekmektedir. 

     Bilindiği gibi yapılardaki genleşme sünme hareketleri ihmal edilmeyecek kadar büyük ve devamlı tekrarlanan hareketlerdir. Diğer bir yandan, beton dökümünün bir süre için durdurulduğu, sonra yeniden başlatıldığı yerde bırakılan ve basınç gerilmelerinin doğrultusunda dik olarak düzenlenen derzler inşaat derzi olarak tarif edilmektedir. Termik genleşmeler veya zemin hareketleri sebebiyle yapıda düzenlenmiş olan derzler daralma gösterir. Bu çeşit derzler daralma derzi olarak tarif edilir.

     Kullanım Alanları; 

 

 

Barajlar Hidro Elektrik ve Termik Santralleri
Göletler Köprüler
Sulama Kanalları Arıtma Tesisleri
Su Depoları Metro İnşaatları
Su Tasfiye Tesisleri Viyadükler
Yüzme Havuzları İstinat Duvarları
Rıhtımlar Zemine Oturan Döşemeler ve Temeller
İsale Tünelleri Endüstriyel Yapılar

 

 
     Tip Seçimi;


      Beton işlerinde kullanılan PVC plastik bant tipinin seçiminde, derzde su yalıtımı mı yoksa hareket transferlerine engel olmak mı, yoksa her iki özelliğin de ağırlıklı olduğu bir uygulamanın mı gerçekleştirileceğinin belirlenmesi gerekir. Öyle ki: yapının zemindeki basınçlı suya karşı korunması gerekiyorsa, derzlerde kullanılacak PVC su tutucu bantlar, derzlerden içeriye su sızmasını önleyecek şekilde betonun su ile temas eden yüzeylerinde kullanılmalıdır. Eğer basınçlı zemin suyu söz konusudeğilse ve derzde dinamik hareketlerin transferine engel olunmak istenirse bu takdirde beton kesintinin merkezinde kullanılan merkezi tip PVC su tutucu bantlar kullanılabilir. Eğer yapı deprem kuşağı üzerindeyse veya taşman olayının yoğun olarak beklendiği yerlerde yapılmakta ise bu takdirde, meydana gelebilecek aşırı germeleri absorbe edecek ve çaprazlama yönlerdeki gerilmelere dayanıklı bant tipi seçilmelidir.

     Genleşme derzlerindeki, bir takım parametrelere bağlı olarak 18 mm ile 50 mm arasında derz aralığı düzenlemesi söz konusu olmalıdır. Derzin görünür yüzeyinde veya PVC su tutucu bant bulunmayan yüzeyinde, derz içindeki malzemelerin ve derzin korunması açısından kapama profili olarak isimlendirilen özel amaçlı bantların kullanılması gerekmektedir. Bu tip bantların beton dökümü sırasında kullanılan tipleri olduğu gibi beton dökümünden ve prizin tamamlanmasından sonra dışarıdan monte edilen tipleri de bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 


Su tutucu bantlar, uzman mühendisler tarafından yapı dahilinde uygulanır, bu esnada yapıştırma işlemi için gerekli önlemler alınır ve su tutucu bant homojen bir şekilde uygulanır. Bu uygulama saatler içerisinde biter ve yapı/alan belirli bir kuruma süresine bırakıldıktan sonra havalandırılır ve tekrar kullanılır.

Su Tutucu Bantlar Özellikleri

Su tutucu bantlar, insanların hayatını kolaylaştıran ve aradıkları iş/yaşam konforu sunan ürünlerdir ama sadece yapısal özellikleri bakımından değil, göze hitap etmeleri de onları daha fazla tanınır kılmaktadır. Üretilen her su tutucu bant yapısal olarak tüm kurallar baz alınarak inşa edilir, ancak konu tasarıma gelince estetik zevkten anlayan ve uzun dönem evinde barındıracak olan insanların düşünceleri baz alınarak özenli ve geniş çaplı bir çalışma ortamı sağlanır. Son dönemlerde revaçta olan Adetaş Yapı Market; ürettiği su tutucu bantlar ile özellikle hizmet sektörünü daha fazla etkilemeyi başarmıştır.  Yapımında kullanılan yapışkan içerikli maddeler yardımıyla pas tutmayan ve küflenmeyen yapıda olması, uzun ömürlü olmasına katkı sağlamaktadır.

Kişilerde kulaktan dolma bilgilere itibar etmeden, çok iyi incelemeler yapmalı ve su tutucu bant satışı yapan iş yerlerini gezmelidir, ancak dokunarak, görerek ve su tutucu bant üzerine satış yapan insanlarla konuşarak kullanılabilirliğini ölçebilirler.

Benzer Ürünler