0216 573 66 13

Schlüter DILEX BT

Schlüter DILEX BT

  • Stok Kodu 858
  • Lütfen Stok Sorun.
  • Bu Ürünü En Az Adet Ve Üzeri Alabilirsiniz
  • Bu Üründe Kargo Ücretsiz Değildir.
  • Bu ürün 2492 Kez incelendi
UYGULAMA VE İŞLEV

Schlüter-DILEX-BT, alüminyum veya pirinçten yapılmış olan bakım gerektirmeyen bina dilatasyon derz profilidir. Profil, yan ankraj kanatları seramik veya doğaltaş kaplamalar altındaki seramik yapıştırıcısına ankrajlanabilecek şekilde veya halı veya PVC gibi diğer kaplama malzemelerinin kullanılmasında şap tabakasına gömülecek şekilde tasarlanmıştır. Bundan dolayı profil ilgili kaplama grubuyla beraber hareket edebilir. İçiçe geçen orta kısmı sayesinde ± 5 mm’lik hareketler absorbe edebilir. Yan tarafındaki mafsal yapısı üç boyutlu hareketin absorbe edilmesini sağlar.
Schlüter-DILEX-BT yoğun yaya ve hafif araç trafiğine maruz kalan yüzeyler için emniyetli kenar koruması sağlar ve bundan dolayı depolar, üretim tesisleri, alışveriş merkezleri, havaalanları, tren istasyonları, otoparklar veya makineyle temizlenmekte olan kaplamalar için kullanıma uygundur. Profil alternatifi olan Schlüter-DILEX-BT/O zemin / duvar geçişlerinde genleşme derzi yaratmak için kullanılabilir ve Schlüter-DILEX-BTS profili bitmiş kaplama yüzeyinde sonradan uygulanabilir.Profiller, alçıpandan yapılmış olan duvar ve tavanlarda,sıva amp; veya seramik yüzeylerde kullanılabilir.


UYGULAMA
Schlüter-DILEX- BT’yi seramik kalınlığına uygun seçin.
Taraklı malayla yapıştırıcıyı profilin yerleştirileceği alana sürün.
Schlüter-DILEX-BT’nin trapez şeklinde delikli ankraj kanatlarını yapıştırıcıya bastırın ve hizalayın.
Seramik yapıştırıcısını, trapez delikli kanadın üzeri tamamen kaplanacak şekilde, üzerine malayla sürün.
Yanındaki seramikleri, seramik ile profil üst yüzeyi aynı seviyede olacak şekilde iyice bastırın ve düzeltin (profil kaplama yüzeyinden daha yüksek olmamalıdır, yaklaşık 1 mm altında kalması tercih edilir). Seramikler profil bölgesinde bol yapıştırıcı ile döşenmelidir. Profilin yanına her zaman seramiğin kesilmemiş kenarını getirin.
Seramik, 1,5 mm’lik eşit derz sağlayan, derz kanadına dayanarak döşenir.
Seramik ve profil arasında derz boşluğunu tamamen derz dolgusuyla doldurun ve üzerindeki koruyucu folyoyu hemen çıkartın.
Şap tabakasındaki dilatasyon kanalının her iki yanındaki yüzey yüksekliği aynı hizada olmalıdır.
Şap tabakasının üzerine bağlantı tabakası olarak yapıştırma harcı veya sulandırılmış çimento uygulayın.
Bağlantı tabakasına Schlüter-DILEX- BT’yi koyun, hizalayın ve hafifçe vurarak yerleştirin.
Şap yüzeyini, kullanılacak olan kaplamanın yüzeyi profilin üst kenarıyla aynı yükseklikte olacak şekilde bitirin.
Schlüter-DILEX- BT’nin duvar ve tavan yüzeylerine döşenmesi zemin döşeme uygulamalarıyla aynıdır.
Schlüter-DILEX-BTS, mevcut bina dilatasyon derz boşluklarına sonradan yerleştirilir. Derzler en az 44 mm eninde ve 10 mm derinliğinde olmalıdır. Yan ankraj kanatları, mevcut kaplamaya uygun bir yapıştırıcıyla yapıştırılır (örneğin; epoksi reçine) veya kanatlar delinerek kaplamaya vidalanır.


MALZEME

Schlüter-DILEX-BT pirinç (-MBT), alüminyum (-ABT) ve eloksallanmış alüminyum (-AEBT) olarak mevcuttur.
Malzeme özellikleri ve uygulama alanları:
Bazı özel durumlarda öngörülen malzeme tipinin uygunluğu, beklenen kimyasal, mekanik ve/veya diğer yükler hesaplanarak belirlenmelidir.

Pirinçten yapılmış olan Schlüter-DILEX-MBT, yüksek mekanik yükleri karşılamaya uygundur ve kimyasal ortamların oluştuğu yerlerdeki seramik kaplamadaki pirinç profiller büyük ölçüde kimyasallara karşı dayanıklıdır. Pirincin açıkta kalan yüzeyinde, havanın etkisiyle kararmaya neden olan oksit tabakası oluşur. Nem veya agresif maddelerin etkisiyle ağır oksitlenme ve lekelenme görülebilir. Kimyasal baskı bekleniyorsa alüminyumdan imal Schlüter-DILEX-ABT’nin uygunluğu test edilmelidir. Alüminyum alkalin maddelere karşı hassastır. Nem ile ilişkili çimento malzemeleri alkalin halini alır, konsantrasyonu ve süresine bağlı olarak korozyona uğrayabilir (alüminyum hidroksit oluşumu). Bu nedenle, görünen profil yüzeyi üzerindeki harç veya derz dolgu malzemeleri derhal temizlenmelidir.

Eloksallaştırılmış alüminyumdan imal edilen Schlüter- DILEX-AEBT, eloksal kaplaması sayesinde, normal kullanım esnasında değişmeyen satine yüzeyine sahiptir. Yüzey çizici ve aşındırıcı maddelerden korunmalıdır. Seramik yapıştırıcısı, harç veya derz dolgu malzemesi üst yüzeyine zarar verebilir, bu sebeple artıklar hemen temizlenmelidir. Aksi takdirde alüminyumdaki  tanım geçerlidir.


BAKIM

Schlüter-DILEX- BT özel bir bakım veya koruma gerektirmez. Pirinç veya alüminyum üstündeki oksidasyon tabakası klasik bir cilalama ürünü kullanılarak çıkartılabilir, fakat tekrar oluşacaktır. Eloksallanmış tabakanın hasarı vernik sürülerek onarılabilir.


Schlüter-DILEX-BT

M= Pirinç, A=Alüminyum, AE=Alümiyum natural mat eloksal
Sunulan uzunluk: 2,50 m
Schlüter-DILEX-BTS

M= Pirinç, A= Alüminyum, AE=Alümiyum natural mat eloksal
Sunulan uzunluk: 2,50 m
Schlüter-DILEX-BT/O

M= Pirinç, A= Alüminyum, AE= Alümiyum natural mat eloksal
Sunulan uzunluk: 2,50 m
Benzer Ürünler